Foto: facebook.com (Wildlife S.O.S)

Aj keď cirkusy, pomaly ale isto, zvieratá zo svojich repertoárov vylučujú, vojna ešte zďaleka nie je vyhraná.

Po celom svete sú zvieratá využívané ako atrakcia pre turistov. Známou atrakciou sú napríklad slony, na ktorých turisti jazdia. Aby to bolo možné, slony sú oddelené od svojich matiek a cvičené spôsobom, ktorý má blízko k týraniu. Tento slon sa po 50 rokoch konečne dočkal slobody.

Nemocnica pre slony

Tento slon má už 70 rokov, z toho dlhých 50 rokov slúžil ako turistická atrakcia. No už viac nemusí trpieť. Už je to rok, čo je dôchodcom na slobode a dokonca si užíva pozornosť nemocničného personálu. Ten robí všetko preto, aby mu nič nechýbalo. Nemocnica, v ktorej sa slon nachádza, bola otvorená len nedávno, v novembri minulého roka v Uttarpradéši a o choré a poranené zvieratá sa môže starať aj vďaka moderným vymoženostiam, akými sú napríklad bezdrôtový digitálny röntgen či ultrasonograf.

Desaťročia krutého zaobchádzania

Slon dostal meno Gajraj a o jeho oslobodenie sa ľudia pokúšali už roky aj za pomoci kampane s názvom FreeGajraj, na ktorej sa podieľala aj organizácia PETA. Gajraj bol nelegálne zajatý ešte v roku 1965 a celých 50 rokov vozil na chrbte turistov.

Následkom toho a reťazí, ktorými bol spútaný, utrpel rôzne poranenia nôh, odpílili mu z klov, trpel podvýživou a bol dehydrovaný. Okrem toho, slon za celý svoj život ani jediný raz nebol ošetrený u veterinára.

Doživotné následky

Príbeh Gajraja sa napokon dostal do sveta a chytil za srdce milióny ľudí. S ochotou podať pomocnú ruku sa ich ozvalo obrovské množstvo, aj vďaka čomu sa slona napokon podarilo vytrhnúť zo zajatia. Teraz sa o neho stará tím lekárov, ktorí ošetrujú jeho poranenia a starajú sa o to, aby bola jeho strava pestrá a výživná.

Aj keď je však už slon slobodný, pred sebou má ešte poriadne dlhú cestu. Počas rokov strávených v zajatí, v bolestiach a s turistami na chrbte, Gajraj prežil traumu, ktorá ho poznačila nielen fyzicky. Nesie so sebou následky, ktoré neodstránia lieky ani dobrá strava.

Našťastie, rok, ktorý strávil Gajraj na slobode a v starostlivosti lekárov, mu výrazne pomohol. Najbližšie, keď sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, dobre si premyslite, ktoré atrakcie stoja skutočne za to, a ktoré sú len trápením pre zvieratá držané v zajatí v hrozných podmienkach.

ladbible
Príbehy
0
Komentovať (0)