Kim Joiner

Matej Mensatoris / / News
Pozrite si video obrieho aligátora natočeného na Floride. Je to video podvrh alebo skutočnosť? Zdá sa, že biológovia v tom majú jasno.

Aligátory nie sú na Floride ničím nezvyčajným, najmä v okolí národného parku Everglades, ale samozrejme aj na iných miestach. Mnohí turisti tak majú jedinečnú možnosť vidieť tieto plazy na vlastné oči v ich prirodzenom prostredí. A kým stretnutie z bezpečnej vzdialenosti s aligátorom klasických rozmerov nevyvoláva veľký strach, ak dôjde na stretnutie s aligátorom, ktorý má rozmery malého osobného auta, vtedy vyschne v krku aj najväčším hrdinom. 

Keď Kim Joiner uvidel aligátora takých rozmerov, ktoré v živote ešte nevidel, nebolo mu všetko jedno. Podľa jeho udania sa nachádzal takmer štyri metre od zvieraťa, ktoré si ho ani nevšímalo a pokojne prešlo cez cestu ďalej. Kim priznáva, že pri pohľade na takéto majestátne zviera bol „trochu“ nervózny. Pozrite si video, ktoré natočil:

Iní turisti odfotografovali toto zviera z druhej strany. Pri pohľade na takéto „monštrum“ by sa asi každému začali chvieť kolená.

Circle B Bar never ceases to amaze and inspire. I didn't find many arthropods today, but that doesn't mean I was disappointed. This is Mr. Humpback, now known in our house as Godzilla. Today we had the incredible experience of watching this amazing animal cross the trail in front of us (and a few other lucky hikers). He is ~14-15 feet long (the trail here is ~6 ft across). Given his size he is likely over 40 years old, maybe even 50. I don't think I need any caffeine for a while. Canon T6i & EF-S 55-250mm IS STM. . . #alligator #mrhumpback #humpback #godzilla #trailcrossing #justanotherday #amazing #nature #naturephotography #circlebbarreserve #pureflorida #walkinthepark #sundayinthepark #naturefl #funinflorida #roamflorida #cleargram #igers_tampa #igersstpete #teamcanon #discoverwildlife #wildlifeplanet #floridaparks #florida_greatshots

A post shared by Kristi B (@kab.photography) on

Ihneď po zverejnení videa sa objavili dohady, či to celé nie je iba podvrh a či sa na tvorbe videa nepodieľal skúsený grafik. Podľa evolučného biológa Ricka Shinea z univerzity v Sydney sa ale zdá, že video je skutočné. V skutočnosti poukazuje na to, že aligátory by mohli dosiahnuť ešte väčších rozmerov. V roku 2014 bol v Alabame zabitý aligátor, ktorý dosiahol dĺžku až 4,5 metra.

„Priemerný samec amerického aligátora dorastá do dĺžky až 4 metre. No existujú záznamy aj o 5 metrových jedincoch“, povedal Rick Shine pre ScienceAlert. Ďalej však uvádza, že podľa záznamu je ťažké odhadnúť skutočný rozmer tohto aligátora, no podľa neho by mohlo mať zviera až 500 kilogramov.

Možno aj vás zarazilo, prečo sa ho vlastne ľudia neboja, čo môže vyvolávať pochybnosti o hodnovernosti záznamu. Tu ale Shine objasňuje, že americký aligátor je pomerne flegmatické zviera a mnohé z nich sú zvyknuté na prítomnosť ľudí. Navyše aligátory nemajú záujem o ľudí ako o potenciálnu korisť, radšej si pochutnajú na menších zvieratách ako sú ryby, korytnačky, vtáky, vodné hlodavce, či menšie cicavce. Shine ale tvrdí, že nie všetky plazy tohto typu sú pokojné. Prípadné stretnutie s napríklad morským krokodílom by sa mohlo nepríjemne vypomstiť, keďže tieto zvieratá sú útočné a agresívne a ročne zabijú stovky ľudí.

Dôvod prečo mohli ľudia vidieť takéhoto gigantického aligátora je ten, že tieto aligátory sú zaradené na zoznam ohrozených druhov a to od roku 1973. A keďže americky aligátor rastie celý svoj život, v prípade, že toto zviera má 40 alebo 50 rokov, môže byť jeho veľkosť skutočne enormná.

Zákaz lovu týchto zvierat je preto podľa odborníkov dôvod, prečo môžeme vidieť aligátory aj takýchto rozmerov. A teda, aj keď to môže pôsobiť desivo, prítomnosť takto veľkého a starého aligátora poukazuje na to, že prostredie, v ktorom sa nachádza je dobré a priaznivé tomu, aby tam mohli zvieratá žiť šťastný a prosperujúci život.

Pozri aj: Farmári v Nigérií zabili obrovského hada v domnení, že im zabíja dobytok. Keď ho rozrezali, zistili desivú skutočnosť

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com


Komentovať (0)