Foto: Profimedia

Nikto nie je nadšený z toho, keď musí ísť napríklad na odber krvi.

Odber krvi či očkovanie sú však procedúry, ktorým sa občas jednoducho nevyhneme. Ako však zvládnuť bolesť a strach z ihly o niečo ľahšie? Takáto je rada odborníkov.

Usmejte sa, bude to bolieť menej

Máte strach z ihiel, no potrebujete podstúpiť odber krvi či očkovanie? Vedci radia: usmejte sa. S úsmevom to bude bolieť o niečo menej.

Ako píše portál Science Net Links, do výskumu, ktorý to potvrdzuje, sa zapojilo 231 účastníkov, ktorým bola podaná injekcia. Niektorí z nich boli požiadaní, aby sa počas toho usmievali, iní zas takúto inštrukciu nedostali. Niektorí sa mali pokúsiť o úprimný úsmev, iný zas o silený a niektorí účastníci mali vystrúhať grimasu.

Foto: unsplash

Výskumníci následne zisťovali, akú mieru bolesti na stupnici od 0 do 100 obe skupiny počas injekcie pociťovali. Ukázalo sa, že tí, ktorí sa počas injekcie usmievali, pociťovali o 40 % bolesti menej ako tí, ktorí sa počas nepríjemného zákroku tvárili vážne alebo neutrálne.

Má to však háčik, musí to byť úprimný úsmev, ktorý je badateľný napríklad aj tak, že sa človeku vytvoria okolo očí drobné vrásky, píše portál Daily Mail. Silený úsmev, kedy človek len skriví pery, nie je až taký efektívny. Úprimný úsmev sa totiž zvyčajne spája s príjemnými situáciami, mozog nás teda vďaka úsmevu dokáže presvedčiť, že sme šťastní a máme dobrú náladu. Dobrá nálada, aj keď na ňu nemáme žiadnu zjavnú príčinu, zas zaručí, že bude injekcia bolieť o niečo menej.

Telo sa prirodzene chráni pred bolesťou

Ak sa však v ordinácii u lekára úprimne usmievať nedokážete, nevešajte hlavu. Ak vystrúhate grimasu, zapájajú sa do tejto činnosti podobné skupiny svalov, ako pri úsmeve. Aktivujú sa svaly v okolí očí, dvíhajú sa líca a odhaľujeme zuby. To znamená, že menej bolesti ako tí, ktorí sa tvária neutrálne, pociťujú aj tí, ktorí vystrúhajú grimasu.

Foto: pixabay

Úprimný úsmev je však jednoznačne najúčinnejší. Záznamy z monitorovania srdcovej činnosti totiž ukázali, že ľuďom, ktorí sa počas injekcie úprimne usmievali, bilo srdce v priemere o 7 úderov za minútu pomalšie ako tým, ktorí si udržiavali neutrálny výraz tváre. To platí aj v iných situáciách, nielen v prípade, ak práve sedíte v ordinácii u lekára. S úsmevom na tvári sa ľahšie zvládajú aj iné záťažové situácie a náročné časy.

Čo sa grimás týka, väčšina z nás automaticky stiahne tvárové svaly takmer vždy, keď hrozí diskomfort, napríklad, keď prstom na nohe zakopneme o stôl. Vedci sa nazdávajú, že grimasa slúži na to, aby iní registrovali našu bolesť a pomohli nám, zdá sa však, že ide zároveň aj o spôsob, akým sa naše telo vyrovnáva s bolesťou.

Uložiť článok

Najnovšie články