Petra Sušaninová / /
Kreativita je väčšinou považovaná za pozitívnu vlastnosť.

Spomeňte si však na najväčších umelcov, akými boli napríklad van Gogh či Beethoven. Mnohí z nich trpeli psychickými ťažkosťami a nemali ľahký život. Vedci sa preto rozhodli, že overia súvislosť medzi kreativitou a psychickým zdravím. Z výsledkov budete šokovaní.

Šokujúce výsledky štúdie

Časopis The British Journal of Psychiatry nedávno uverejnil výsledky jednej z najnovších štúdií. Tá tvrdí, že kreatívni jedinci sú náchylnejší na psychické ochorenia, ako napríklad schizofrénia, depresia či bipolárna porucha. Podobné výsledky prinieslo už niekoľko štúdií, táto je však zatiaľ najrozsiahlejšia, zúčastnilo sa jej totiž až 4,5 milióna ľudí.

Okrem iného výskumníci zisťovali, aký odbor účastníci vyštudovali, čomu sa venujú a aký je ich intelekt. Ukázalo sa, že jedincom, ktorí študovali umelecké smery, ako napríklad výtvarné umenie či hudbu, hrozí až o 90 percent vyššie riziko vzniku schizofrénie, ako jedincom, ktorí neštudovali kreatívne smery. Najviac ohrození boli účastníci vo veku okolo 30 rokov.

unsplash.com

Výsledky ďalej ukázali, že umeleckým dušiam hrozí až o 62 percent vyššie riziko hospitalizácie kvôli bipolárnej poruche a až o 30 percent vyššie riziko hospitalizácie kvôli depresii. Ak by ste si pomysleli, že za to môže samotný fakt štúdia na vysokej škole, ste na omyle. U jedincov, ktorí študovali napríklad právo, sa podobné tendencie nepotvrdili.

Podobné výsledky priniesla aj štúdia z roku 2010, ktorá taktiež potvrdila existenciu spojitosti medzi kreativitou a rizikom vzniku schizofrénie a tiež štúdia z roku 2015, ktorá sa venovala riziku vzniku schizofrénie aj bipolárnej poruchy. Aj v tomto prípade sa výsledky potvrdili. Rozdielne boli len výsledky štúdie z roku 2012, ktorej výsledky tvrdili, že náchylní na psychické ochorenia nie sú všetci kreatívne zameraní jedinci, ale len spisovatelia.

unsplash.com

Prečo sú kreatívni ľudia v tomto smere viac ohrození?

Presnú odpoveď na túto otázku vedci zatiaľ nemajú. Myslia si však, že za to môže spôsob ich zmýšľania a zvýšená emocionálna labilita. Do istej miery by však za to mohla byť zodpovedná aj genetická výbava jedinca.

Autor štúdie, James McCabe, sa k výsledkom vyjadril nasledovne: „Kreativita často zahŕňa spôsob myslenia, v rámci ktorého jedinci vytvárajú nezvyčajné prepojenia medzi myšlienkami. To nedokáže ktokoľvek. Problémom však je, že na podobnom princípe fungujú aj dezilúzie. Jedinec si v rámci dezilúzie napríklad prepojí farbu vášho trička s domnienkou, že ste súčasťou konšpirácie.“

Ak aj vy patríte ku kreatívnym ľuďom, nemusíte sa báť. Výsledky štúdie sú síce desivé, nemusí to však znamenať, že sa jedného dňa ocitnete u psychiatra len preto, že ste umeleckou dušou. Opatrnosti však nikdy nie je dosť a ak máte podozrenie, že nie ste v poriadku, obráťte sa na odborníka.

Pozri aj: Ľudia so schizofréniou vnímajú tieto optické ilúzie úplne inak. Ako ich vidíte vy?

iflscience
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)