http://www.herbalremediesadvice.org/images/Ginger-Root-Benefits.jpg

Michal Blaško / / Zaujímavosti
Príroda nám ponúka mnoho liečiv, ktoré nám vedia pomôcť na väčšinu (ak nie na všetky) chorôb. Už sme písali o zázračných účinkoch cibule, ale...

Príroda nám ponúka mnoho liečiv, ktoré nám vedia pomôcť na väčšinu (ak nie na všetky) chorôb. Už sme písali o zázračných účinkoch cibule, ale aj o tom, ako využiť cesnak ako prírodné antibiotikum. Zázvor, alebo aj ďumbier, ľudia poznajú a používajú už stovky rokov. Účinky zázvoru skúmali aj vedci v niekoľkých štúdiách, ktoré potvrdili liečivé či protizápalové účinky. Podporuje chuť k jedlu, znižuje cestovnú nevoľnosť, zmierňuje bolesť hlavy a dokonca môže spomaliť niektoré druhy rakoviny. 

Poďme sa teda pozrieť na to, v čom všetkom nám môže zázvor pomôcť.

Tráviaci systém

brusko title

Zázvor nielenže tráviaci systém upokojuje, stimuluje absorpciu vvýživových látok z potravy a zlepšuje trávenie, zmierňuje aj plynatosť a odstraňuje toxické látky z čriev a dokonca aj z pokožky. Toto všetko ďalej napomáha a podporuje chuť do jedla.

Protizápalové účinky

mysupplementstore.com
mysupplementstore.com

Denná konzumácia zázvoru môže pomôcť pri bolestiach spôsobených artritídou, bolesťami kolien a kĺbov. Obsahuje veľmi účinné látky (gingerosoly), ktoré boli testované v mnohých výskumoch zameraných na reumatické ochorenia, ako osteoartritída či reumatoidná artritída. Ľudia, ktorí týmito ochoreniami trpeli a zúčastnili sa tohto výskumu, zaznamenali po pravidelnej konzumácii zníženie bolesti, zlepšenie hybnosti a zmiernenie opuchu.

Nevoľnosť a zvracanie

webmd.com
webmd.com

Ak máte problém s morskou chorobou či s nevoľnosťami pri cestovaní autom, autobusom, vlakom či lietadlom, vašou odpoveďou môže byť práve zázvor. Slúži však iba ako prevencia, nie ako riešenie momentálnej nevoľnosti. Taktiež má však ako prevencia dobré výsledky aj pri zvracaní počas tehotenstva, v porovnaní s klasickými liekmi, ktoré môžu dieťaťu uškodiť, je zázvor jednoznačne bezpečnejší a bez vedľajších účinkov. Na dosiahnutie dobrých výsledkov nebudete potrebovať veľké množstvá zázvoru, stačí ho konzumovať v malom množstve.

Rakovina hrubého čreva

http://www.herbalremediesadvice.org/images/Ginger-Root-Benefits.jpg
herbalremediesadvice.org

V roku 2003 sa konala štúdia, ktorá zistila, že aktívne zložky zázvoru chránia pred vznikom rakovinových buniek v hrubom čreve. Štúdia však odhalila aj to, že aktívne látky nie sú účinné len na prevenciu, ale aj na samotnú liečbu rakoviny hrubého čreva.Komentovať (0)