foto: Unsplash

Michaela Galambošová / / News
Islandskú speváčku Björk buď milujete alebo nenávidíte. Pri nej neexistuje stredná cesta. Táto svojská umelkyňa má však jedinečný pohľad na život. A možno aj kvôli nemu si zamilujete Island.

Krajina hipsterov, Vikingov či neskutočných prírodných úkazov. Presne o tom je Island, ktorý by chcel navštíviť nejeden cestovateľ. Táto ostrovná krajina dala svetu aj speváčku Björk, ktorá je rovnako uletená, ako krajina, z ktorej pochádza. Ani Island, ani jeho obyvateľov totiž nemôžete vtesnať do žiadnych tabuliek. Björk však prezradila netradičný spôsob relaxácie Islanďanov, ktorý stojí za to obkukať. 

Prostredie, v ktorom sme vyrastali, nás môže neskutočne ovplyvniť. To je známy fakt. Ani samotná speváčka nezabúda na to, odkiaľ pochádza. V rozhovore pre magazín The Guardian prezradila prekvapivo jednoduchý recept na život. „Vyrastala som na predmestí Reykjavíku. Stačilo prejsť pár blokov a ocitla som sa v islandskej tundre. Všade bol mach a príroda. Kráčala som, cítiac, ako zo mňa padá všetok stres. Keď som vyšla na vrchol kopca, začala som spievať z plných pľúc,“ tvrdí speváčka, ktorá svojimi módnymi výstrelkami šokovala celý svet, a stihla to ešte dávno predtým, než na scénu prišla Lady Gaga. O svojej krajine hovorí milo, a jej vplyv je v jej tvorbe nezanedbateľný. Stačí si zavrieť oči a naplno sa ponoriť do hudby, ktorá vás prenesie na tajomný ostrov elfov a víl. Alebo si pozrite napríklad toto.

Podľa Björk Islanďania nepotrebujú chodiť do kostola. Načo by boha zatvárali do nejakých budov, keď je ukrytý všade v okolitej prírode? Miesto toho idú do prírody, ktorá je tou najlepšou psychoterapiou. Každý obyvateľ ju má v sebe, koluje mu v žilách ako národné dedičstvo, ktoré treba ochraňovať. Deti tam odmala netrávia dni nad tabletmi, ale behajú po vonku. Presne to robila aj Björk, keď bola malá. „Z prvej výplaty, ktorú som dostala ako 13-ročná, som si kúpila stan. Niekoľko dní ma nebolo. Byť v prírode sa pre mňa stalo nevyhnutnosťou,“ spomína speváčka, ktorá nikdy nezabudla na svoje korene.

Lady Gaga? Björk takmer nenájdete v outfite bežného smrteľníka

V prírode je naša budúcnosť

Island vo väčšine svojich obyvateľov nechal zakorenený zmysel pre zachovanie biodiverzity a nutnosť ochrany životného prostredia. Preto aj ona tvrdohlavo upozorňuje na zločiny voči prírode, ktorých sa pravidelne ako ľudstvo dopúšťame. „Aj kapitalisti dokonca pochopili, že chrániť prírodu je nevyhnutnosť,“ tvrdí kontroverzná speváčka. Sama je organizátorkou viacerých petícií a protestov. Pravidelne vyzýva ľudí, aby sa prebudili z ignorantstva a začali sa viac zaujímať o to, čo sa deje okolo nich. Treba veriť, že svojim výrazným hlasom prebudí čo najviac ľudí k životu, a že jej snaha nebude márna.

Pozri aj: Mládež na Islande nefajčí, nepije alkohol a neberie drogy. Island dokázal takmer nemožné, no nikto si nezobral príklad

independent.co.uk, theguardian.com
0
Komentovať (0)