foto: pxhere.com

Michaela Galambošová / / News
Aj vy si myslíte, že posvätná kniha Islamu, Korán, je plná násilia? A naozaj sú všetci moslimovia teroristi? Je kresťanstvo mierumilovnejšie náboženstvo? Alebo je to všetko predsa len inak?

Ľudia sa boja toho, čo nepoznajú alebo čomu nerozumejú. Odsudzujeme všetko iné. Počnúc menšinami, sexuálnou inakosťou, končiac predsudkami voči iným náboženstvám. Nová štúdia sa pomocou softvérovej analýzy rozhodla porovnať násilie v dvoch posvätných náboženských knihách islamu a kresťanstva. Skúste hádať, ktorá v sebe ukrývala vyššie percento násilia.

Vedci si vzali pod palec tému, ktorá je vždy háklivá. Náboženstvo. Hĺbka náboženstiev sa nedá síce ničím zmerať, ani vedeckým spôsobom sa nedá dokázať ich pravdivosť. Môžeme ich však navzájom porovnať. Projekt Jedno zrno sa snaží zistiť, čo majú jednotlivé náboženstvá spoločné. Jeho cieľom je ukázať, že nemá zmysel viesť vojny a neustále boje kvôli náboženskému presvedčeniu.

Softvérový inžinier Tom Anderson sa voči strachu ľudí z neznámeho rozhodol bojovať iným spôsobom. Vyvinul softvér, ktorý mal za cieľ porovnať násilie v Koráne a v Biblii. Jeho cieľom bolo ukázať, že moslimovia nie sú teroristi. Terorizmus sa týka len hŕstky zmanipulovaných jedincov, ktorí vôbec nepochopili význam a posolstvo islamu, ktoré je naozaj mierumilovným náboženstvom. A za tento počin si zaslúži náš rešpekt.

Biblia vs. Korán

pixabay.com

Na začiatok si dáme názornú ukážku: „Lv 20,16  Ak by niektorá žena obcovala so zvieraťom a párila by sa s ním, zabiješ ženu i zviera. Musia zomrieť. Sami ponesú vinu za svoju krv. Lv 24,17  Ak niekto zabije človeka, musí zomrieť. Lv 24,18  Kto zabije domáce zviera, musí ho nahradiť; život za život. Lv 24,21  Kto zabije domáce zviera, musí ho nahradiť. Kto zabije človeka, musí zomrieť.“ Verili by ste, že takéto odporúčania nájdeme v Biblii? Konkrétne v Tretej knihe Mojžišovej, Levitikus. A to je len zlomok násilia. Stačí trošku snahy a násilia v Biblii nájdeme oveľa viac.

A ako je na tom islam? Tiež v ňom nájdeme nemálo násila: „178. Vy, ktorí ste uverili, je vám predpísaná odplata za zabitých: slobodný za slobodného, otrok za otroka a žena za ženu. Ak by bolo niekomu niečo odpustené zo strany jeho brata, nech sa zachová chvályhodne a nech mu zaplatí s dobrým úmyslom. Je to úľava od vášho Pána a milosť. Kto by potom prekročil mieru, tomu sa dostane trápenie bolestivé.“ (Súra 2 – Kráva 286 ája – Medínská).

Analýza textov dospela k prekvapivým výsledkom

pixabay.com

Z ukážok vidíme, že násilie sa spomína v oboch posvätných knihách. Anderson však ukazuje konkrétne výsledky. Pomocou softvéru Odin Text porovnal násilie v Koráne, ako aj v Starom a Novom Zákone, ktoré sú súčasťou Biblie. Softvérový analýza textu sa zamerala na osem kľúčových slov: radosť, očakávanie, hnev, znechutenie, smútok, prekvapenie, strach/úzkosť a dôvera. Analýza týchto osem vnútorných stavov a emócií mala ukázať jeden výsledok.

V ktorom z dvoch popredných svetových náboženstiev je viac násilia? Podľa Andersona je najviac násilia v Starom zákone (5,3 %), pričom samotný Korán obsahuje len 2,1 % slov propagujúcich násilie. Nový Zákon je oproti Starému zákonu predsa len miernejší – zabíjanie a deštruktivitu obsahuje 2,8 % slov.

Možno práve výsledky tejto štúdie, ktorá rozhodne nemala v úmysle dehonestovať nejaké náboženstvo, otvoria oči tým, ktorí v Islame vidia len zlo. Náboženstvo samo o sebe nemusí byť zlé. To zlo často vzniká z nepochopenia a fundamentalizmu. Preto je dobré hľadať to, čo nás všetkých spája a byť tolerantní k iným vyznaniam.

Pozri aj: V priebehu 6 minút zabili až tritisíc Židov. Historici rozlúštili ukrytý list väzňa z Osvienčimu, ktorý podáva svedectvo o hrôzach tábora

independent.co.uk
0
Komentovať (0)