Foto: SITA

Porušila autorské práva.

29-ročná jamajská šprintérka Elaine Thompsonová-Herahová je považovaná za najrýchlejšiu ženu na svete. Na olympiáde v Tokiu získala zlatý double v behoch na 100 a 200 metrov a to isté sa jej podarilo aj na olympiáde v Riu pred piatimi rokmi. Najrýchlejšej žene sveta však Instagram zablokoval účet pre porušenie pravidiel. 

Zdieľala obsah, ktorý nesmela

Aj keď jej účet bol po niekoľkých hodinách opätovne obnovený, sociálna sieť potvrdila, že jej účet bol dočasne zablokovaný kvôli zdieľaniu obsahu, ktorým porušuje autorské práva, píše portál BBC.

Na svojom Instagrame, na ktorom má viac ako 300-tisíc sledovateľov, totiž uverejnila video z olympiády, avšak na zdieľanie obsahu z hier existujú prísne autorské práva. Thompsonovej-Herahovej tak Instagram zablokoval konto, pretože na video nemala práva.

Foto: SITA

Upozorňuje na to aj olympijský výbor

Aj usmernenia Medzinárodného olympijského výboru nariaďujú, aby športovci nezverejňovali obsah olympijských hier, ktorý obsahuje video so zvukom, a to ako aj zo športového podujatia, tak aj z odovzdávania medailí.

Dôvodom ochrany práv je, že tí vysielatelia, ktorí si zakúpili práva, majú aj výhradné práva na vysielanie. Medzi týmito právami sa nachádza aj zdieľanie obsahu na sociálnych sieťach. “Športovci môžu zdieľať obsah, ktorý je poskytnutý držiteľmi práv, nie však pôvodný obsah,” uviedol olympijský výbor.

Foto: SITA

Sú v tom veľké peniaze

Ak sa neoprávnený obsah, ktorý porušuje práva na sociálnej sieti objaví, bude odstránený a účet zablokovaný. Olympijský výbor získa za hry v Pchjongčchangu 2018 a za hry v Tokiu spolu viac ako 4 miliardy dolárov (3,4 miliardy eur). Tieto peniaze sú zvyčajne použité na podporu športu a športovcov.

Elaine Thompsonová-Herahová získala v Tokiu už dve zlaté medaily, a to v šprinte na 100 a 200 metrov. Na dvestovke zaznamenala úžasný čas 21,53 sekundy, čo je iba o 0,19 sekundy viac ako dlhoročný svetový rekord vytvorený už zosnulou Florence Griffithovou-Joynerovou na OH v Soule v roku 1988.

Thompsonovú-Herahovú môžete najbližšie vidieť v súťaži už zajtra, piatok 6. augusta, keď bude bežať vo finále štafety na 4×100 metrov.

1
Uložiť článok
Komentovať