placementseason.com

Dnes prebieha ďalšia etapa maturitných testov na stredných školách. Písomné testy z cudzieho jazyka každoročne obsahujú zvukové nahrávky, na ktoré sú viazané úlohy v teste. Tieto nahrávky sa dali nájsť na internete už deň pred samotným testom.

Podľa portálu sme.sk sa na internetovej stránke Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) dajú nájsť nahrávky, ktoré budú použité pri dnešnom maturitnom teste z cudzieho jazyka. 

K nahrávkam sa dá dostať, len ak máte presnú webovú adresu na ktorej sa nachádza približne 20 súborov. Medzi súbormi sú nahrávky z každého jazyka, z ktorého je maturita možná, a teda z anglického, nemeckého, francúzskeho, ruského, španielskeho aj talianskeho jazyka.

sme.sk
sme.sk

Tento problém sa pri maturitných testoch neobjavil prvýkrát. Už v minulosti sa opakovane riešil únik testov či správnych odpovedí. V roku 2011 sa objavili na Facebooku správne odpovede pre testy B1, v roku 2007 sa našli zadania slohov pred obchodným domom v Bratislave. Vinníka sa napriek snahe polície v oboch prípadoch nepodarilo vypátrať.

Nahrávky nájdete tu.

Ministerstvo školstva ani NÚCEM sa zatiaľ k problému nevyjadrili.

Pozri aj: Maturita 2017: Zvládli by ste dnešný maturitný test zo slovenského jazyka a literatúry? Otestujte sa!

interez.sk (Martin Majdák) sme.sk