Foto: NOAA/wikimedia.com(ilustračné)

Jeden z najsilnejších hurikánov Atlantiku ukazuje svoju silu.

Prešlo len pár dní od vyčíňania hurikánu Harvey a karibská oblasť sa spolu s južnými časťami USA musí pripraviť na ďalší úder. Hurikán Irma už zasiahol ostrovy v severovýchodnej časti Karibského mora a aktuálne sa blíži k Haiti, Dominikánskej republike a s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahne i americkú Floridu. Obavy sú namieste. Veď ide o jeden z najsilnejších hurikánov zaznamenaných v Atlantiku.

Karibská oblasť a juh USA sú v pohotovosti. Najsilnejší hurikán za posledné desaťročie a jeden z najsilnejších v histórii vôbec, už zasiahol ostrovy Portoriko, Hispaniolu, Kubu, Barbudu, Svätý Martin a Svätý Bartolomej. Vietor dosahujúci rýchlosť až 298 km/h pravdepodobne ovplyvní životy až 37 miliónov ľudí. Oblasti, kde hurikán smeruje len s hrôzou sledujú dianie z ostrovov, ktoré majú ničivú silu Irmy už za sebou…

Medzi prvými zasiahol hurikán Portoriko, kde ostalo bez elektriny viac ako 900-tisíc ľudí. Oveľa horšia situácia však nastala na malom ostrove Barbuda, ktorý Irma doslova zrovnal so zemou. Podľa predbežných odhadov bolo na ostrove zničených 90% domov a ostrov je tak v podstate neobývateľný. „Z väčšiny obyvateľov sú teraz bezdomovci a väčšina ostrova neobývateľná. Len zázrak a dôkladná príprava môže za to, že zatiaľ vieme len o jednom mŕtvom – malom dieťati,“ povedal Gaston Browne, premiér štátu Antigua a Barbuda.

Hurikán Irma si doposiaľ vyžiadal najmenej deväť obetí, no stále nezasiahol oblasti s najväčšou koncentráciou obyvateľov v Karibskej oblasti, ktorá sa musí pripraviť na najhoršie. Kým ľudia čakajú na vyčíňanie jedného z najsilnejších hurikánov v Atlantiku, meteorológovia už sledujú ďalšie dva Katie a Jose, ktoré z tropických búrok zosilneli na hurikány prvej kategórie len včera.

Foto: NOAA

Pozri aj: Vidieť ju môžete v týchto dňoch. Ako, kedy a kde možno pozorovať polárnu žiaru na Slovensku?

TASR, HNonline, inhabitat.com
Príbehy
0
Komentovať (0)