sibenski.slobodnadalmacija.hr

Lukáš Mužla / / Svet
Baljenac. Ostrov, ktorý z vtáčej perspektívy vyzerá presne ako odtlačok ľudského prsta. Ako je to možné?

Ostrov, ktorý vyzerá ako odtlačok prsta človeka? Realita, ktorú môžete navštíviť v Jadranskom mori na jednom z mnohých chorvátskych ostrovov. Baljenac nájdete neďaleko mesta Šibenik. Pri pohľade zo vzduchu a štipke predstavivosti však nevidíte ostrov, ale odtlačok prsta. Oválny tvar a línie, ktoré sú na ostrove pozorovateľné, ho totiž veľmi nápadne pripomínajú. Čím je to vlastne spôsobené?

Baljenac je maličký ostrov s rozlohou 0.14 km2. Pokrývajú ho však 23.357 kilometrov dlhé suché múry. Celý ostrov je tak rozdelený na množstvo maličkých častí. Na čo takéto vymedzenie slúžilo? Išlo o hranice medzi susedmi. Pomocou nízkeho múru si každý farmár a obyvateľ ostrova vymedzil svoju časť ostrova. Tento výmysel nie je na ostrove Baljenac žiadnou raritou. Podobné stavby nájdete po celom Chorvátsku, ale aj v Írsku, Anglicku či Škótsku, teda všade tam, kde je pobrežie suché a kamenisté.

sibenski.slobodnadalmacija.hr

Baljenac-Island-Jadran-Kale-HANZA-MEDIA-2

Napriek tomu Baljenac spomedzi týchto oblastí „vytŕča“. Vďaka oválnemu tvaru a pozostatku múrov, vyzerá z vtáčej perspektívy celkom ako odtlačok prsta. Línie múrov sú veľmi „nahusto“ podobne, ako „drážky“ na našich prstoch. Veď na každých 10 000 m2 pripadá v prepočte až 200 metrov múru. Každoročne toto zaujímavé miesto navštívi mnoho turistov a chorvátska vláda sa už nejaký čas snaží, pretlačiť ostrov Baljenac do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Pozri aj: Jedno z najkrajších miest v Európe a najstarší národný park na Balkáne. 10 vecí, ktoré ste nevedeli o Plitvických jazerách

interez.sk (Lukáš M.), amusingplanet.com


Komentovať (0)