Foto: unsplash

Netradičné či tradičné mená, ktoré majú do niekoľkých rokov zaniknúť.

Výber mena je pre mnohých budúcich rodičov jedna z najdôležitejších vecí, ktoré pred príchodom dieťatka riešia. Kým niektorí sa hneď zhodnú na tom, ako sa ich bábätko bude volať, iní špekulujú dlhšie a hľadajú rôzne zoznamy, pričom veria, že im niečo padne do oka.

Kým niektoré mená sa objavujú častejšie, iné vidíme u bábätiek len zriedka. Každý rok Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zverejňuje tie najpopulárnejšie mená v danom období. V roku 2023 to už tradične boli mená Sofia, Eliška, Viktória a Nina. Čo sa týka chlapcov, najčastejšími menami boli Jakub, Samuel, Adam a Šimon.

Ktoré mená sú najobľúbenejšie?

Práve Sofia a Jakub si držia prvenstvo už od roku 2010, až na pár výnimiek. V roku 2014 a 2015 bol na prvom mieste Adam, v roku 2020 Ema a v roku 2021 to bola Nina. Okrem spomínaných mien sa v prvej dvadsiatke v minulom roku umiestnili mená Natália, Ema, Sára, Nela, Olívia, Mia, Hana, Diana, Laura, Tamara, Anna, Emma, Timea, Karolína, Júlia a Kristína.

Z chlapčenských mien to boli Michal, Oliver, Tomáš, Filip, Matej, Martin, Tobias, Lukáš, Matúš, Alex, Dominik, Richard, Peter, Dávid, Patrik a Matias.

Niektorým postupne hrozí zánik

Niektoré mená sú v obľube viac ako iné. Nájde sa množstvo takých, ktoré postupne upadajú do úzadia a detí, ktoré sa tak volajú, sa rodí čoraz menej. Pred pár rokmi sa portál TV Noviny pozrel na to, ktoré mená sa na Slovensku používajú najmenej, poprípade takmer vôbec. Len veľmi zriedka môžete vidieť bábätká s menom Vratko, Silvester, Miloslav, Václav, Gejza, Bohuš, Sergej či Vasil. O niečo častejšie, ale stále menej používané sú mená Jaroslav, Branislav, František, Maroš, Marcel, Tibor, Dušan, Radoslav či Ľubomír.

Foto: pixabay

V prípade dievčenských mien čoraz menej často môžete vidieť bábätká s menami Ružena, Jozefína, Božena, Nora, Ľubomíra, Jarmila, Eleonóra, Juliána a Milica. O niečo častejšie, ale stále menej používané sú Jana, Ivana, Klaudia, Elena či Adriana. Len málo dievčat sa tiež volá Marcela, Zdenka, Žofia, Stanislava či Dáša.

V zahraničí nedávajú šancu týmto menám

Čo sa týka zahraničia, portál Fox 17 online zverejnil celý zoznam 40 mien, ktoré majú v najbližšej dobe zaniknúť. Mnohé z nich ste možno nikdy predtým nepočuli, no u niektorých existuje aj slovenský ekvivalent.

Čo sa týka dievčenských mien, zánik podľa portálu čaká Brooke, Blake, Mckenzie, Brooklynn, Charli, Raegan, Mckenna, Finley, Amanda, Michelle, Adelynn, Ariah, Gracelyn, Cali, Diana, Sawyer, Alaya, Angela, Oaklee a Norah.

Z chlapčenských mien to sú Julius, Jaiden, Johnny, Raiden, Reid, Brady, Nasir, Ronan, Bradley, Clayton, Hendrix, Princeton, Bo, Eden, Aidan, Orion, Preston, Maximus, Baylor a Raphael.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články