Foto: jonruigrok (Instagram), Joe Leahy/Unsplash

Azorské ostrovy by nemali chýbať na zozname žiadneho cestovateľa.

Zabudnite na Chorvátsko, Taliansko, Grécko či Turecko. Medzi tie najkrajšie, najzaujímavejšie a nezabudnuteľné cestovateľské destinácie Európy patria, na prvý pohľad neviditeľné, ostrovy v Atlantickom oceáne. Azorské ostrovy sú rajom na Zemi, ktorý by ste si rozhodne mali zapísať do cestovateľského zoznamu. Tieto zaujímavosti vás o tom určite presvedčia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Farebné vrcholy podmorského pohoria Azorských ostrovov

Azorské ostrovy, to je 9 hlavných ostrovov, ktoré sú v podstate vrcholmi podmorského pohoria. Ostrovy vulkanického pôvodu sú totiž súčasťou stredoatlantického chrbta, najdlhšieho pohoria na Zemi, ktoré sa nachádza pod hladinou Atlantického oceánu. A prečo farebné? Každý z deviatich hlavných ostrovov Azorov má okrem oficiálneho pomenovania aj svoju farebnú prezývku. Tak napríklad najväčší ostrov São Miguel prezývajú aj Zelený ostrov.

Foto: Wikimedia

Azorské ostrovy sú najvzdialenejšie územie Európskej únie

Azorské ostrovy patria medzi tzv. najvzdialenejšie regióny Európskej únie. Napriek tomu, že sa nachádzajú uprostred Atlantiku, sú totiž súčasťou Portugalska, ako autonómne územie. Azorské ostrovy tak majú síce prezidenta i hlavné mesto, no formálne spadajú pod Portugalsko. Pravdou ale je, že spomedzi tzv. najvzdialenejších regiónov Európskej únie, patria Azory medzi tie najbližšie. Francúzske departmenty a zámorské územia v Karibiku, sú od starého kontinentu oveľa ďalej.

Foto: Pixabay

Opustený ostrov

Keď Portugalci v polovici 15. storočia doplávali na Azorské ostrovy, našli tento raj celkom neobývaný. Nielen, že tu nežili žiadni ľudia, ale dokonca ani žiadne väčšie zvieratá. Takmer všetky živočíchy, ktoré dnes na ostrovoch nájdete, sem priviezli v ďalších storočiach práve Portugalci.

Foto: Joe Leahy/Unsplash

Jediná čajová plantáž v Európe

Na Azorských ostrovoch môžete nájsť najstaršiu a vlastne aj jedinú čajovníkovú plantáž v Európe. Nachádza sa na najväčšom ostrove Azorov São Miguel a v prevádzke je už takmer 200 rokov. Ako sa čajovník na ostrovy dostal, nie je celkom známe. Kým niektoré zdroje uvádzajú, že sa tam dostal pravdepodobne pri zastávke portugalských námorníkov z Ázie, samotná spoločnosť Gorreana tvrdí, že išlo o počin jedného z obyvateľov ostrova, ktorý sem pestovanie čajovníka priniesol z Brazílie. Okrem toho sú Azory jediným miestom na svete, kde sa v skleníkoch vo veľkom pestujú ananásy.

Tea Fields from Above - São Miguel, Azores

Jedlo varené vulkanickým teplom

Špecialita, akú ochutnáte jedine na Azorských ostrovoch. Konkrétne južne od mesta Furnas v oblasti, kde geotermálnu energiu využívajú ľudia pre svoj úžitok už stáročia. Teplo Zeme tu využívajú na prípravu pokrmu nazývaného cozido nas caldeiras. Ide o zmes niekoľkých druhov mäsa a zeleniny, ktorá sa s využitím geotermálnej energie varí približne 7 hodín.

Opustený 5-hviezdičkový hotel

Popri krásnych a útulných hoteloch či penziónoch na Azorských ostrovoch, tu môžete preskúmať aj 5-hviezdičkovú urban explore destináciu pre dobrodružnejších cestovateľov. Hotel Monte Palace s celkom 88 izbami, reštauráciou, nočným klubom, kaderníctvom, či vlastnou bankou, totiž už od roku 1989 neprivítal žiadneho hosťa. V prevádzke bol pritom približne jeden rok. Prečo hotel s jedinečným výhľadom na blízke, jazerami vyplnené kaldery, prestal fungovať, sa nám zistiť nepodarilo.

Abandoned

Plávanie s delfínmi a pozorovanie veľrýb

Azorské ostrovy patria medzi najlepšie miesta na pozorovanie delfínov a veľrýb a to nielen v Európe, ale na celom svete. Namiesto studeného Islandu, teda radšej po tento zážitok zamierte na teplejšie portugalské ostrovy, ktorých okolité vody patria do kráľovstva až 25 rôznych druhov týchto veľkých cicavcov.

Atlantic Spotted Dolphin [Explored]

Ostrov Vila Franca do Campo

Nádherný výtvor prírody na dohľad z pobrežia hlavného ostrova Azorov. Ostrov Vila Franca do Campo, maličký pozostatok sopečnej činnosti, sa nachádza asi 500 metrov od pobrežia najväčšieho ostrova São Miguel. Kráter bývalej sopky tu vytvoril prekrásne miesto. V strede ostrova nájdete akýsi „prírodný bazén“, ktorý je s oceánom spojený úzkym kanálom. Strmé svahy obývajú rôzne endemity a bohatý život ponúka aj samotná lagúna.

Sete Cidades

„Sedem miest“, sopka Sete Cidades je jedným z najkrajších miest celých Azorských ostrovov. Ide o azda najaktívnejšiu sopku oblasti, ktorej vrchol tvorí 5 km široká kaldera s okrajovými stenami, vysokými viac ako 500 metrov. Samotná kaldera je pritom vyplnená dvoma jazerami s dvomi rôznymi odtieňami vody. Kým Lagoa Azul je viac do modra, Lagoa Verde zas do zelena.

Lagoa das Sete Cidades

Prírodný wellness

Nájdete ho na viacerých miestach Azorov. Termálne pramene a geotermálnu energiu miestni naplno využili pre začlenenie do cestovného ruchu. Výsledkom sú jedinečné termálne bazény a kúpele v lone prírody. Najznámejšie, Terra Nostra, nájdete neďaleko mestečka Furnas. Podobných miest je však na Azoroch niekoľko.

Pozri aj: Ľudia nezamykajú autá a číslo na premiéra má každý. 15 faktov o Faerských ostrovoch, ktoré vás presvedčia, že podobná krajina neexistuje

Uložiť článok

Najnovšie články