visionmd.files.wordpress.com

Matej Mensatoris / / Veda
Možno ste si aj vy všimli podivného červíka, mušku alebo pavučinku vo vašom zornom poli.

Zvyčajne ich vidíme vtedy, keď sa zapozeráme na bielu stenu alebo na zasneženú lúku. Tieto červíky či mušky vedia byť niekedy pekne otravné, no zvyčajne tak rýchlo ako prišli, tak rýchlo aj odídu.

Ak ich vidíte len občas, môžeme vás upokojiť, nič vážne sa nedeje. Niektoré zdroje uvádzajú, že ich vidí až 70% populácie ľudí.

Keď už viete, že nejde o nič nebezpečné a vážne, poďme sa na ne pozrieť pekne zblízka. Tieto mušky či červíky sú zvyčajne priehľadné, môžu to byť malé bodky, krúžky, rôzne stočené červíky alebo pavučinky.

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Môžeme ich najčastejšie zahliadnuť vtedy, keď sa zapozeráme na list bieleho papiera, stenu alebo pri pohľade na jasne modrú oblohu. Môžete tiež pozorovať, že tieto „mušky“ nestoja, ale hýbu sa. Keď sa snažíte zaostriť, tak vám pred zrakom „uletia“. Objavia sa však ďalšie, zvyčajne na kraji zorného poľa.

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Správne označenie je zákal sklovca. Sklovec je tekutina, ktorá z veľkej časti tvorí oko. Tieto zmeny zvyčajne prichádzajú s narastajúcim vekom.

Vidíme ich kvôli štruktúre v oku, ktorá sa časom mení. Sú to vlastne tiene, ktoré sa zobrazujú na sietnici.

wittyfeed.com
wittyfeed.com

Ako sme písali, tieto červíky alebo mušky nie sú nebezpečné, zvyčajne ich vidíme len pár sekúnd, a potom zmiznú. Ak by ste ich ale videli často, alebo by vám nebodaj začali prekážať vo výhľade, určite navštívte lekára.

Stáva sa vám, že ich vidíte? Aký majú tvar? 

0
Komentovať (0)