Stroj na zbieranie plastových fliaš, ktorý zaplatí priamo užívateľovi prostredníctvom smartfónu ? V Pekingu realita, ktorá preniesla recykláciu do novej éry a nielen firma z toho profituje. Práve naopak. Profitujú aj samotní užívatelia a planéta Zem.

Keďže v Číne nie je regulovaný zber plastových fliaš, napríklad ich zálohovaním, ako to majú v Nemecku, vznikal problém s  ich recykláciou. Aby sa predchádzalo rozsiahlemu znečisťovaniu, prišli traja študenti s nápadom, ktorých cieľom bolo vytvoriť stroj, ktorý by fľaše zbieral, ukladal a na oplátku ľudí motivoval na recykláciu. Keďže mnoho neregulovaných recyklačných praktík poškodzuje životné prostredie, mladí podnikatelia sa rozhodli pre spoluprácu so štátnými zriadeniami, ktoré spĺňali enviromentálne štandardy. Oficiálne štatistiky ukazovali, že spotrebitelia produkujú od 150-tisíc do 200-tisíc ton odpadu plastových fliaš. Pôvodné zariadenie, ktorého kapacita na spracovanie PET fliaš bola 50-tisíc ton ročne, bolo až polovicu roka zavreté, pretože sa nedarilo získať dostatok surového materiálu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vtedy prišli s nápadom, ako preniesť recykláciu do veku smarfónov a počítačov. Recyklačné automaty vybavili softvérom, ktorý za každú recyklovanú flašu odmenil užívateľa 1,6 centa amerického doláru priamo na jeho účet. Automaty umiestili na rušné miesta ako letiská, stanice metra, školy či nemocnice, kde si získali okamžitý záujem verejnosti. Dnes má spoločnosť Incom viac než 5000 zberných automatov v Pekingu a v ďaľších štyroch mestách.

Automaty zbierajú informácie, vedú si štatistiky, vďaka ktorým je možné ich dávať na miesta, kde je ich vyťaženosť najväčšia. Od roku 2012, kedy firma začala so zberom PET fliaš, vyzbierala viac než 7 miliónov kusov. Aplikácia v mobile ukazuje všetky zberné miesta, dokonca aj to, kto a aké fľaše recykluje. Tento systém je atraktívny nielen pre spotrebiteľov, ale rovnako aj pre veľké firmy či vládu, pretože stroj podáva informácie nielen o spotrebe, ale aj o vývoji trendu recyklácie.

Ďalej sa užívateľ prostredníctvom aplikácie dozvie, čo sa s flašami deje po opustení stroja, takže každý jeden užívateľ môže kontrolovať trasu a spôsob recyklácie. “ Väčšina firiem v Číne nemá integrovaný recyklačný systém, a to je momentálne naša najväčšia konkurenčná výhoda,” tvrdí generálna manažérka Liu Xuesong. Firma chce expandovať aj na ďaľšie materiály, ktoré je možno recyklovať, ako je napríklad papier, sklo, kovy či elektronika. Spoločnosť spustila službu, ktorá ponúka užívateľom aplikácie si zavolať zberné auto priamo domov, kde vyzdvihne tovary na recykláciu a odnese ich na následovné spracovanie.

Firmy, akou je Incom Resources Recovery Recycling Co. Ltd., sú dôležité pre naše smerovanie v budúcnosti. Prišli so zaujímavým nápadom, ako ľudí motivovať na recykláciu či už z pohodlia domova, alebo malou finančnou odmenou za každú plastovú fľašu. Myslím, že takéto automaty by mali byť v každom meste, čím by sa predchádzalo nežiaducím čierným skládkam a odpadu v meste. Myslíte si, že cena 1 cent za flašu je natoľko atraktívna, aby ľudí motivovala na recyklácu touto formou ?

Interez.sk (Adam Benko), PlasticNews
Uložiť článok

Najnovšie články