V Austrálii sa narodilo prvé mláďa koaly po ničivých požiaroch. Ilustračná foto: Unsplash (Jordna Whitt)

Mláďa dostalo meno Ash.

Ničivé požiare v Austrálii nezasiahli len tamojší život, ale celý svet. Zábery a fotografie zničenej krajiny lámali srdce o to viac, že mnohé z nich sprevádzali aj smutné príbehy o úmrtiach (nielen) ohrozených druhov zvierat. Celý ekosystém Austrálie sa bude z požiarov spamätávať ešte dlhé roky, teraz však dostal prvú malú šancu na záchranu. Tamojší park totiž hlási prvé narodenie mláďaťa koaly od ničivej ohnivej skazy.

Australian Reptile Park, čo je rezervácia prevádzkujúca park priamo v prírodnom prostredí austrálskej buše a ochraňujúca zvieratá, prišla nedávno na svojich sociálnych sieťach s potešujúcou správou. V ich rezervácii nachádzajúcej sa len približne hodinu od Sydney, sa narodilo vôbec prvé mláďa koaly od ničivých požiarov. O správe informoval aj web LAD Bible.

Pri požiaroch uhynulo 85 % populácie koál

Minuloročné požiare v Austrálii spálili viac ako 12,6 milióna hektárov pôdy a smrť v plameňoch našla viac ako miliarda zvierat. Jednou z najviac postihnutých zvieracích populácií sú práve koaly, pričom sa odhaduje, že v štáte Nový Južný Wales uhynulo až 85 % z nich. Narodenie prvého mláďaťa tak predstavuje svetlú nádej toho, že sa populáciu koál podarí zachrániť.

Mláďa narodené v Australian Reptile Park dostalo meno Ash (v preklade Popol, pozn. red.), ktorým si chcú správcovia parku uctiť obete tragických požiarov. Pozrieť si ho môžete na záberoch parku nižšie.

Koalám hrozilo vyhynutie už pred samotnou prírodnou katastrofou, požiar populácii ešte viac uškodil. Rozmnožovanie týchto zvierat pritom nie je jednoduché. Samice totiž dokážu priviesť na svet za rok len jedno mláďa, no nájdu sa aj výnimky, kedy porodia aj dve alebo tri mláďatá za rok. Ide ale o veľmi ojedinelý úkaz. Navyše, nedávne požiare, ktoré trvali od novembra 2019 do februára tohto roku, spôsobili koalám veľkú traumu a stres, čo zapríčinilo, že sa páriť veľmi nechcú. Obnovenie koalej populácie môže vďaka tomu trvať aj desiatky rokov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )