Ilustračné foto: Twitter (Astroguyz)

Asteroid má byť potenciálne nebezpečný. To aspoň tvrdí NASA.

Netreba sa však obávať. Presnejšie stanovisko, ktoré NASA podala znie, že tento asteroid je potenciálne nebezpečný, pretože minie obehovú dráhu Zeme len o 5 miliónov kilometrov. Znie to ako zanedbateľná vzdialenosť, ktorá je príliš veľká na to, aby sme sa mali čoho obávať. Avšak v mierke vesmíru nás tento asteroid skutočne minie len o chlp. Podľa ruských astronómov by mal tento asteroid minúť Zem 17. decembra počas roja meteoritov.

Asteroid, ktorý dostal názov 3200 Phaeton, čo sa dá preložiť ako Faethón.  Ide o gréckeho boha, ktorý síce nechtiac, no takmer úplne vyhladil život na celom svete. Neskôr bol za to podľa gréckej mytológie potrestaný, no za svoju odvahu (i keď sprevádzanú nerozvážnosťou) si získal sympatie. Faethónovi sa však darí ľudí miasť ľudí aj v dnešnej dobe. Rovnomenný asteroid totiž disponuje atribútmi asteroidu a kométy zároveň.

Podľa všetkého bol kedysi tento asteroid súčasťou omnoho väčšieho objektu. Federálna Baltská univerzita Imanuela Kanta tvrdí, že prelet asteroidu v blízkosti slnka mohol spôsobiť, že sa rozpadol na menšie čiastočky, ktoré neskôr vytvorili meteorický roj. Keby to tak skutočne bolo, išlo by o zvyšok jadra kométy a nie o asteroid. “Extrémne predĺžená obežná dráha asteroidu nás utvrdzuje v tom, že by naša teória mohla byť pravdivá.

NASA prehlásila, že Faethón má asi polovičnú veľkosť asteroidu, ktorý vyhladil dinosaury. Úrad pre letectvo a kozmonautiku tiež prezradil, že pokiaľ máte záujem o vesmír, teraz je ten správny čas vytiahnuť teleskop, sfúknuť z neho vrstvu prachu a začať pozorovať nočnú oblohu. Na záver NASA dodala, že nebezpečné asteroidy sú veľmi nezvyčajné a tiež sa len zriedkavo dotknú zemského povrchu. Nemáme sa čoho obávať. Ubezpečiť vás môže aj to, že minimálne raz za rok prerazí zemskú atmosféru asteroid o veľkosti osobného auta.

Všimli ste nebodaj vy, že by vám na parkovisku pribudlo malé vesmírne vozidlo? Pokiaľ je odpoveď nie, môžete pokojne spávať aj naďalej.

Pozri aj: Vedci potvrdili, že sa im prvýkrát podarilo zachytiť mimozemský objekt v našej slnečnej sústave

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )