Ilustračná foto: Pixabay

Rozsiahly výskum nepreukázal žiadnu súvislosť očkovania medzi vakcínou MMR a autizmom.

Aj na Slovensku existuje silná skupina odporcov MMR vakcíny, ktorí svoje deti odmietajú dať očkovať. Títo ľudia vychádzajú z hoaxov, podvodných štúdií a z článkov uverejnených na pochybných stránkach šíriacich konšpirácie. Týmto spôsobom významne ohrozujú svoje deti a to iba preto, že nie sú ochotní veriť odborníkom a lekárom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový výskum vakcíny MMR, o ktorom informuje portál IFL Science, by ich mohol konečne presvedčiť. Ten totiž zozbieral údaje o viac ako 23 miliónoch detí na celom svete a potvrdil, že vakcína MMR je nielen účinná a bezpečná, ale nesúvisí so zvýšeným rizikom vzniku autizmu či ďalších ochorení.

MMR vakcína

  • Chráni dieťa pred osýpkami, mumpsom a ružienke (rubelole)
  • Očkovanie prebieha po prvom roku, druhú dávku deti dostávajú vo veku tri roky a štyri mesiace
  • Od doby, kedy bola vakcína zavedená, klesol počet nakazených detí týmito chorobami na historické minimum

23 miliónov detí a žiadny súvis s autizmom a ďalšími chorobami

V štúdii vedci pracovali s inými 138 štúdiami, z ktorých 51 hodnotilo účinnosť vakcíny pri prevencii chorôb a 87 hodnotilo potenciálne vedľajšie účinky. Celkovo tak výsledné zistenia pracovali s údajmi o 23 480 688 deťoch.

Najprv sa zisťovala otázka, ktorá zaujíma každého, kto vníma konšpiračné názory odporcov očkovania. Študovali sa prípady autizmu, kde sa zistilo, že diagnostikované prípady boli rovnako zastúpené u očkovaných ako aj u neočkovaných detí. To jasne ukazuje, že MMR vakcína autizmus nespôsobuje.

Ilustračná foto: Pixabay

Sledovali sa ale aj ďalšie ochorenia ako je encefalitída, ochorenie čriev, Crohnova choroba, kognitívne oneskorenia, cukrovka 1. typu, astma, ekzém či kožné ochorenia, senná nádcha, leukémia, roztrúsená skleróza, poruchy chôdze a bakteriálne či vírusové ochorenia. Ani pri týchto chorobách vedci nezistili, že by deti zaočkované vakcínou MMR mali väčší výskyt týchto chorôb a ochorení.

Veľká účinnosť

Vedúci autor štúdie Carlo Di Pietrantonj uviedol, že v prehľade, ktorý bol aktualizovaný naposledy v roku 2012, chceli zhodnotiť účinnosť a bezpečnosť MMR vakcíny.

Štúdia okrem toho, že dokázala bezpečnosť MMR vakcíny, tak zistila aj jej výbornú účinnosť. Už pri prvej dávke bola účinnosť proti osýpkam na úrovni 95 %, po druhej sa zvýšila na 96 %. Pri mumpse to bolo po prvej 72 % a po druhej 86 %. Pri ružienke bola účinnosť na úrovni 89 %.

Ilustračná foto: Unsplash

Odkiaľ sa zobral hoax ohľadom MMR vakcíny?

Veľká časť skepticizmu vychádza z podvodnej štúdie Andrewa Wakefielda z roku 1998. V nej Wakefield vykonal výskum iba na 12 autistických deťoch (v kontraste s 23 miliónmi v tejto štúdii) a našiel súvislosť medzi ich stavom a vakcínou MMR. Pri následnom skúmaní štúdie sa zistilo, že Wakefield pracoval so sfalšovanými údajmi a v roku 2004 sa tiež objavilo zistenie, že Wakefield mal byť finančne odmenený za to, ak dokáže takéto prepojenie. Po týchto zisteniach mu bola odobratá lekárska licencia a odvtedy nemôže vykonávať svoju prax.

Hoax, ktorý započal, však žije dodnes a je jasné, že zarytých odporcov nepresvedčí už nič. Najhoršie na tom ale je, že viera v škodlivosť vakcíny môže spôsobiť obrovské škody na zdraví detí a to len preto, lebo jeden skorumpovaný lekár zapredal svoju hrdosť výmenou za peniaze.

Uložiť článok

Najnovšie články