Foto: Instagram/ Jennifer Hayashi

Je toto budúcnosť ľudstva?

Kyborg alebo kybernetický organizmus je hybrid človeka a počítača. Ide teda o osobu, ktorá je istým spôsobom vylepšená umelými súčasťami. Vo filmoch žánru sci-fi ich nájdete viac než dosť, no prvý oficiálne uznaný kyborg sa už medzi nami pohybuje. Je ním Angličan Neil Harbisson.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na ulici by ste ho spoznali veľmi jednoducho – na hlave má anténu. Pred pár dňami sa v Česku zúčastnil festivalu Future Port Prague, kde sa konala obrovská prehliadka technológií budúcnosti. Tam sa predstavil aj Neil, ktorý sa môže pochváliť prinajmenšom netradičným orgánom. Keďže sa narodil s extrémnou formou farbosleposti, rozhodol sa nájsť si vlastný spôsob, ako farby vidieť. Práve na to mu jeho anténa slúži – pomocou nej ich dokáže rozlíšiť.

Anténu si nechal voperovať priamo do hlavy, a preto nie je možné vypnúť ju ani počas spánku. Technológia funguje na princípe premeny svetla na zvuk, a teda farby doslova počuje. Zachytáva frekvenciu svetelného spektra od infračerveného až po UV, teda aj farby, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Signál sa ďalej prenáša do hlavy, kde sa šíri ako vibrácia a ako sa šíri kosťou, znie to ako vnútorný tón.

Príspevok, ktorý zdieľa CCCB (@el_cccb),

Na tejto operácii som bol v Barcelone, no lekár, ktorý ju vykonal, ostane v anonymite, až kým nepôjde do dôchodku,“ vyjadril sa kyborg v rozhovore pre novinky.cz. Aby to nebolo málo, je pomocou smartfónu pripojený aj na internet, teda ak chcete, môžete mu poslať farbu pokojne aj v noci. „Ak mi niekto pošle počas spánku napríklad modrú farbu, mám modré sny alebo snívam o mori či oblohe. Niekedy ma zmes farieb dokáže aj zobudiť. Vďaka tomu mi ľudia môžu vyfarbovať sny,“ tvrdí.

Podľa jeho slov sa s technológiou úplne zžil – a teda ju nevyužíva, ale sám ňou je. Okrem toho si myslí, že kyborgovia predstavujú budúcnosť, za ktorou by sa ľudstvo malo uberať. „Upravovaním seba môžeme pomôcť aj prírode. Napríklad keby všetci ľudia mali nočné videnie, nepotrebovali by sme energiu na svietenie v noci. Energetická úspora by bola obrovská,“ uzavrel.

Spolu s Moon Ribas založil neziskovú organizáciu Cyborg Foundation, ktorá pomáha a podporuje ľudí v snahe stať sa kyborgmi a obhajuje ich práva.

Pozri aj: Kryonika sa stáva realitou: V Číne zmrazili prvú ženu, ktorá zomrela na rakovinu pľúc. Vedci ju chcú v budúcnosti znova oživiť

novinky.cz, cyborgfoundation.com
Uložiť článok

Najnovšie články