Foto: Flickr user cometstarmoon, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Dnes si "výdobytok medicíny z 19. storočia" kúpite najskôr v sexshope a nie v lekárni.

Kým v súčasnosti potrebujete dlhoročný výskum a viaceré štúdie, ktoré potvrdia, že nejaká zdravotnícka pomôcka skutočne funguje, v minulosti to bolo oveľa jednoduchšie. Stačilo prísť s tvrdením, že váš vynález funguje, prípadne sami vykonáte štúdiu, ktorej výsledok je vopred jasný a mohli ste začať predávať ľuďom aj bizarné predmety a prisudzovať im liečivé účinky. Tak to bolo aj s prvými análnymi kolíkmi. 

Volali sa Ideálne rektálne dilatátory Dr. Younga a boli vytvorené v 90. rokoch 19. storočia. Na trh neboli uvádzané ako sexuálne pomôcky, ale ako seriózna zdravotná pomôcka, a tak sa aj používali, informuje portál IFL Science.

Vyliečili prakticky všetko

Najskôr zahrejte dilatátor v teplej vode, potom namažte vonkajšiu stranu dilatátora pomocou masti Dr. Younga (alebo stačila aj vazelína) a v podrepe alebo v ľahu na boku s vystrčenými kolenami jemne vložte do konečníka až po okraj,” popisoval návod na používanie.

Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Ďalej mal užívateľ vyčkať minútu, kým sa análne svaly stiahnu a potom bolo možné sa posadiť alebo si ľahnúť a zostať tak polhodinu či hodinu, aby sa prejavili výsledky.

Výsledky mali byť skutočne rozmanité. Uvádzalo sa, že dilatátory napravujú zápchu, alebo aj zmierňujú zápach z úst, napravujú bledú pokožku, bojujú proti akné, malátnosti, ale aj proti hnačke či plynatosti a bojujú aj proti ďalších chorobám.

Vrcholom bol článok z roku 1893, kde Dr. Young tvrdil, že dilatátor konečníka je aj liekom na šialenstvo a najmenej tri štvrtiny ľudí, ktorých zo šialenstva nimi liečil, sa uzdravili po niekoľkých týždňoch.

Foto: Flickr user cometstarmoon, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Dilatárory sa predávali v súprave s viacerými veľkosťami, pričom sa v návode nachádzali inštrukcie na ich zavedenie. “Keď ste pripravený na väčšiu veľkosť, je najlepšie najprv použiť predchádzajúcu veľkosť a niekoľkokrát si ju vložiť a vytiahnuť,” písalo sa v návode. Na obale tiež bolo uvedené, že dilatátory by nemali používať osoby mladšie ako 8 rokov bez dozoru. Mimochodom, dilatátor číslo 5 bol hrubý 3,8 centimetra.

Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

USA vs. análne kolíky

V roku 1940 začal spor so Súdom pre kontrolu liečiv. Rozsudok mal názov USA verzus 67 súprav rektálnych dilatátorov Dr. Younga, kde sa vyvrátilo tvrdenie, že ide o pomôcku na liečbu vyššie menovaných diagnóz. Dilatátory boli označené za nebezpečné, ak sa používali s frekvenciou uvedenou v návode.

Dr. Young však na dilatátoroch celkom dobre zarobil, jedna súprava sa pri uvedení predávala za 2,5 dolárov, čo v dnešnej dobe predstavuje hodnotu asi 70 dolárov (približne 58 eur).

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )