Lukáš Mužla / / Veda
Vedci robia v záujme vedy rôzne hlúposti. Inak to nebolo ani v októbri 2015, keď tím amerických ornitológov v záujme ďalšieho výskumu šokoval celý svet. Okamžite sa...

Vedci robia v záujme vedy rôzne hlúposti. Inak to nebolo ani v októbri 2015, keď tím amerických ornitológov v záujme ďalšieho výskumu šokoval celý svet. Okamžite sa vzniesla vlna kritiky, na ktorú sa vedci snažili reagovať, no tento čin zostal i tak nepochopený. Dr. Chris Filardi totiž po nájdení vzácneho druhu rybárika, ktorý žije na Šalamúnových ostrovoch, vtáka v záujme vedy usmrtil. Prečo to vlastne urobil?

Výskumnému tímu Dr. Chrisa Filardiho sa v lesoch na Šalamúnových ostrovoch podarilo po takmer 50 rokoch vypátrať pre svet vzácny druh rybárika (Actenoides bougainvillei). Pri svojom pátraní ho v lese najskôr započuli a až neskôr sa im ho podarilo vypátrať. Jedná sa o významný endemit, ktorý žije len na Šalamúnových ostrovoch a napriek tomu, že ho svet považuje za ohrozený druh, miestni obyvatelia tvrdia, že pri potulkách lesom na neho natrafia pomerne často.

rybarik 2
fusion.net

Tímu amerických vedcov sa podarilo na vtáka natrafiť po asi 50 rokoch. Vzácnosťou bolo, že sa jednalo o samčeka z tohto druhu. Vedci dodnes poznajú iba stavbu tela samičiek tohto rybárika, a tak sa Dr. Filardi rozhodol pre radikálne riešenie. V záujme vedy sa s rybárikom najskôr odfotil a následne ho usmrtil, aby poslúžil ďalším vedeckým výskumom.

rybarik
slate.com

Svoj konanie sa neskôr pred svetom pokúsil ospravedlniť práve tým, že domorodí obyvatelia tvrdia, že jedincov sa na ostrove vyskytuje mnoho. Podľa etického kódexu biológov je v takomto prípade usmrtenie jedného jedinca pre vedecké účely prijateľné. Filard tvrdí, že tento druh rybárika nie je doposiaľ celkom preskúmaný, preto tento jedinec pomôže ornitológom z celého sveta. Po tomto incidente majú k dispozícii molekulárne, morfologické, toxikologické a krvné vzorky tohto druhu rybárika.

rybarik 3
mirror.co.uk

Ekológovia a ochrancovia prírody sa však pri tejto správe chytajú za hlavu. Tvrdia, že toto zabitie bolo úplne zbytočné a obávajú sa, že sa to v budúcnosti stane úplnou samozrejmosťou.

A aký je váš názor?

0
Komentovať (0)