zdroj: Magic Box Slovakia

Hororová komédia o americkej rodine, ktorá netuší, že zapadnúť medzi svojráznych škandinávskych vidiečanov bude jej najmenší problém.

Bill, jeho manželka a dve dospievajúce deti sú prototypom naivnej americkej rodinky. Keď Bill zdedí po strýkovi starú horskú usadlosť v Nórsku, nadšene sa pred Vianocami sťahujú do svojho nového domova s ​​vyhliadkou premeniť nehnuteľnosť na zárobkový podnik.

Ich predstava o romantickom zasneženom severe nemôže byť vzdialenejšia realite… Každý rodený severan totiž vie, že správna škandinávska usadlosť má stodolu a v nej, samozrejme, žije prastarý elf, ktorý má rád svoj pokoj. Existujú prísne pravidlá, ako udržať stodolového škriatka šťastného, ​​aby neškodil. Tým najdôležitejším je – žiadne spoločenské oslavy, žiadne návštevy!

Keď sa Bill rozhodne v stodole usporiadať veľký vianočný večierok, pokojný elf sa nevítaných votrelcov rozhodne nemilosrdne zbaviť za každú cenu. „Vianočný“ film Šťastné a krvavé je prešpikovaný skrz-naskrz čiernym humorom, satiricky si uťahuje zo stereotypov rozdielnych národov. Prítomnosť mystických elfov už len dotvára kúzlo dokonalej nočnej mory.

„Elfovia zo stodoly sú hlboko zakorenení v nórskom folklóre a tradícii. Sú v našich dušiach a súčasť našej kultúry. Nakrúcanie filmu o rodine z inej krajiny, ktorá im nerozumie, potom ich otravuje a nakoniec s nimi musí bojovať, dáva perfektný zmysel. Jediná zvláštna vec na tomto všetko je, že predtým nikto nič podobné nenatočil,“ vyjadril sa režisér Magnus Martens.

Tajomný škriatok zo stodoly

Mnohí si myslia, že nórsky škriatok zo stodoly je skvelý, slušný a láskavý malý mužíček, ktorý pomáha starať sa o zvieratá, úrodu a farmu. Ale ak si znepriatelíte elfa porušením pravidiel a neprinesiete mu dobroty na Štedrý večer, rozpúta peklo, ktoré zahŕňa vašu rodinu a zvieratá taktiež.

zdroj: Magic Box Slovakia

Šťastné a krvavé je prvý celovečerný film, kde sa fascinujúce mytologické stvorenie dostáva do centra pozornosti spôsobmi, ktoré sú príšerné a zábavné. Elfovia zo stodoly sú hlboko zakorenení v nórskom folklóre a tradícii. Každé Vianoce celý národ o nich čítal príbehy, spieval o nich piesne, obliekal sa ako oni, posielal pohľadnice, ktoré zobrazovali ich podivné malé tváričky a naplnil svoje domy malými a veľkými verziami samotných elfov. A čo je najdôležitejšie, dajte kašu na prah, aby ste ich potešili a aby sa nenahnevali tak, že na vás zaútočia.

Škótsko-nórsky scenárista Alexander Kirkwood Brown prišiel s nápadom Šťastné a krvavé v roku 2014, keď začal písať o mytologickej Nórskej bytosti, škriatkovi zo stodoly. Na rozdiel od trolla, škriatok zo stodoly nikdy nebol námetom celovečerného filmu, až doteraz.

zdroj: Magic Box Slovakia

„Film však mohol ľahko dopadnúť úplne inak,“ hovorí Brown. „Môj scenár bol najprv čistý hororový príbeh, ale spätná väzba, ktorú som dostal od ľudí, ktorí ho čítali, bola, že príbeh bol rovnako zábavný ako strašidelný.“ Scenárista predtým napísal niekoľko kníh, ako aj televíznych seriálov a filmov, ktoré boli vždy fascinované folklórom a rozprávkami. „Vyrastal som v Dokke, v dedine vo vnútrozemí Nórska, kde bol môj otec riaditeľom poľnohospodárskeho múzea. Vždy som považoval staré stodoly a domy za vzrušujúce a strašidelné.“

Strašidelná a zlomyseľná stránka škriatka zo stodoly je ústrednou témou filmu Šťastné a krvavé. Aleksander Kirkwood Brown poukazuje na to, že tradičný fjøsnissen má málo spoločné s modernými a dokonalými vianočnými figúrkami, ako sú Santovi škriatkovia. „Škriatok zo stodoly je časť veľmi starej tradície, ktorá siaha tisíce rokov dozadu. Vtedy škriatok zo stodoly nebol niekto, s kým by ste sa chceli zahrávať. Ak ste si ho znepriatelili, vedel byť naozaj nebezpečný a násilný,“ hovorí Brown.

Film Štastné a krvavé prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia. Môžete si ho pozrieť v kine vo vašom meste už od 7. decembra 2023.

PR článok Magic Box Slovakia
Uložiť článok

Najnovšie články