Foto: Twitter - Novaya Gazeta Europe

Pod jeho vedením prešiel KGB reformami, ktorými bol rozdelený na niekoľko nezávislých špeciálnych služieb.

Vo veku 85 rokov zomrel v Moskve posledný predseda Výboru štátnej bezpečnosti (KGB) ZSSR Vadim Bakatin. V pondelok o tom na svojom webe informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL). Bakatin svojho času prezradil Američanom, ako je odpočúvané ich veľvyslanectvo v Moskve.

Bakatin viedol sovietsku tajnú službu necelých šesť mesiacov – od augusta do decembra roku 1991. Bývalý minister vnútra, KGB prevzal 29. augusta 1991, niekoľko dní po neúspešnom pokuse o prevrat proti vtedajšiemu sovietskemu prezidentovi Michailovi Gorbačovovi. Pod jeho vedením prešiel KGB reformami, ktorými bol rozdelený na niekoľko nezávislých špeciálnych služieb. KGB ako taký však nebol úplne rozpustený, ako to navrhovali zástancovia radikálnejších reforiem.

„Jeho úlohou bolo zničiť tento hrozný systém útlaku, ktorý existoval od čias Stalina,“ napísal vo svojich memoároch prvý ruský prezident Boris Jeľcin, ktorý navrhol vymenovanie Bakatina za šéfa KGB, uvádza portál American Chronicles.

USA prezradil plán odpočúvacieho zariadenia v ich moskovskom veľvyslanectve

Posledný šéf KGB sa podľa agentúry RIA Novosti preslávil hlavne tým, že ako gesto dobrej vôle, odovzdal Američanom plán odpočúvacieho zariadenia ich veľvyslanectva v Moskve. Bakatin sa za to nikdy neospravedlňoval, aj keď ho obviňovali zo zrady. Až neskôr vyšlo najavo, že o tom nerozhodol sám, ale najvyššie vedenie krajiny, informuje CNN Prima News.

Bakatin, ktorého starí rodičia boli terčom stalinských represií, bol vzdelaním stavebný inžinier. Svojej profesii sa venoval asi desať rokov, pričom pôsobil v Kemerovskej oblasti. Neskôr sa venoval už len práci v rámci štruktúr komunistickej strany. Bol aj ministrom vnútra ZSSR a v roku 1991 kandidoval za prezidenta Ruska, ktoré bolo vtedy ešte republikou v rámci ZSSR.