Matej Mensatoris / / Veda
Nie je to ešte tak dávno, keď vo svete dlhé desaťročia zúrila studená vojna. Tak, ako západné mocnosti, tak aj Sovietsky zväz budoval svoje...

Nie je to ešte tak dávno, keď vo svete dlhé desaťročia zúrila studená vojna. Tak, ako západné mocnosti, tak aj Sovietsky zväz budoval svoje zbraňové systémy, a to najmä na jadrovom základe. Pri tom, ako narastal takýto nebezpečný arzenál na jednej aj druhej strane, vyvstala potreba mať bunkre, ktoré by takémuto prípadnému útoku dokázali odolať. A práve jeden z takýchto bunkrov, alebo ho môžeme pokojne nazvať obrovským armádnym komplexom, sa nachádza v Colorade v pohorí Cheyenne Mountain. Komplex začali stavať začiatkom 60. rokov a bol postavený už za 5 rokov. Poďte sa teraz s nami pozrieť do tohto úžasného komplexu.

Komplex sa nachádza v pohorí Cheyenne Mountain. Vďaka tomu je komplex chránený tisíckami ton horniny, ktorá vytvára prirodzenú bariéru od okolitého sveta.

boredomfiles.com
boredomfiles.com

Komplex je známy aj tým, že sa vyskytoval v mnohých filmoch. Za všetky môžeme spomenúť filmy ako Doktor Divnoláska, Wargames alebo Terminátor. Takto vyzerá vchod do hory a zároveň do komplexu.

boredomfiles.com
boredomfiles.com

Komplex sa nachádza v žulovom masíve v hĺbke 610 metrov a má rozlohu vyše dva hektáre. Bol navrhnutý tak, aby odolal aj priamemu jadrovému útoku.

boredomfiles.com
boredomfiles.com

V posledných rokoch komplex slúži najmä na zbieranie dát zo satelitov, družíc a tiež zbiera informácie zo senzorov zaznamenajúcich zemetrasenia. Okrem toho samozrejme zhromažďuje ďalšie vojenské údaje, ktoré slúžia americkej vláde a najmä americkému ministerstvu obrany.

boredomfiles.com
boredomfiles.com

Na obrázku máte možnosť vidieť jedny zo vstupných dverí. Majú hmotnosť až 23 ton a ovládať sa dajú vďaka hydraulickému systému.

boredomfiles.com
boredomfiles.com

Dvere sú navrhnuté špeciálne pre vojenské účely. V prípade ohrozenia, alebo nebodaj výbuchu, sa aktivuje systém, ktorý spôsobí, že komplex bude hermeticky uzavretý. Dvere odolajú aj tlakovej vlne jadrového výbuchu.

boredomfiles.com
boredomfiles.com

Komplex je tak obrovský, že sa dnu nachádza aj veľké množstvo parkovacích miest.

boredomfiles.com
boredomfiles.com

Budovy, ktoré sa nachádzajú vo vnútri, sú obklopené horninou a sú vyrobené zo špeciálnej masívnej ocele, ktorá vydrží zemetrasenie, a aj spomínaný atómový útok.

boredomfiles.com
boredomfiles.com

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)