Foto: SITA/Profimedia

Magazín Forbes označuje Jeffa Bezosa za tretieho najbohatšieho človeka planéty.

Amazon, Blue Origin, vizionárske plány o cestách do vesmíru, práca v McDonald’s či prvý človek s majetkom v hodnote 200 miliárd dolárov. Toto všetko stelesňuje jediný muž, ktorý je v súčasnosti hodnotený ako tretí najbohatší človek na planéte, Jeff Bezos. 

V tejto chvíli zarobil Jeff Bezos približne 3 300 eur. V tejto ďalších 3 300, a teraz zase. Verte či nie, finančné príjmy jedného z najväčších revolucionárov a vizionárov 21.storočia sa každú sekundu zvýšia o čiastku, ktorá predstavuje priemerný mesačný plat človeka v USA.

Presne tak, Jeff Bezos si za jednu minútu dokáže zarobiť až 198 000 eur, no pre človeka s majetkom pohybujúcim sa na úrovni 176 miliárd eur (podľa Forbes) to nie je až tak závratny údaj. Za týmto bohatstvom a takmer bezhraničným majetkom sú však dlhé roky tvrdej driny, pádov ale aj rozhodnutí, ktoré napokon zmenili svet.

Otec bol cirkusant, k technike mal blízko už odmalička

Jeffrey Preston Bezos sa narodil 12. januára 1964 a dnes teda oslavuje 58. narodeniny. Narodil sa v americkom štáte Nové Mexiko, pričom jeho matka mala v tej dobe len 17 rokov. Biologický otec, Ted Jorgensen, bol dokonca príležitostným akrobatom v cirkuse. Manželstvo jeho rodičov však dlho nevydržalo a keď mal Jeff 4 roky, matka si vzala kubánskeho imigranta, Mikea Bezosa.

Foto: Wikimedia CC

Ako uvádza portál Biography, Jeff Bezos bol od útleho veku vždy veľmi zvedavým chlapcom, ktorého zaujímalo, ako jednotlivé veci fungujú. O Bezosovi dokonca koluje historka, že už ako batoľa odmietal spať v postieľke, ktorú tak svojpomoce rozmontoval. Garáž v rodinnom dome si neskôr prerobil na vlastné laboratórium, kde rozoberal a opäť skladal techniku rôzneho druhu.

V tínedžerskom veku sa rodina presťahovala do Miami, kde vyštudoval strednú školu a zároveň si pestoval lásku k elektronike a počítačovým systémom. Už v tej dobe rozbehol svoj prvý biznis- edukačný letný tábor pre študentov stredných škôl. Medzitým sa taktiež zamestnával v McDonald’s.

Najmladší viceprezident a úspech na Wall Street

Bezos v štúdiu exceloval, o čom svedčí aj mnoho mimoškolských aktivít. Dostal sa na prestížnu univerzitu Princeton, ktorá je mimochodom štvrtou najstaršou vzdelávacou inštitúciou vyššieho stupňa v Spojených štátoch amerických.

Jeff vyštudoval v New Jersey, kde sa univerzita nachádza, odbor informatika a elektrotechnika, čo ho v spojení s biznisom a financiami po promócii zavialo priamo na slávnu Wall Street. V roku 1990 bol už ako dvadsaťšesťročný v pozícii viceprezidenta spoločnosti D.E. Shaw, čím sa stal najmladším vykonávateľom tejto funkcie v histórii firmy.

Lukratívnu prácu vymenil za risk, ktorý nemusel vyjsť

Tesne pred tridsiatkou tak bol Bezos vo veľmi lukratívnej pracovnej pozícii s možnosťou rastu či ďalšieho vývoja. Nebol by to však dnešný miliardár a odhodlaný biznismen, keby v minulosti bezhlavo neriskoval.

Foto: Wikimedia CC

Jeff vymenil prácu vo finančnom sektore za niečo, čo vôbec nemuselo fungovať. V roku 1994 sa však veci dali do pohybu a Bezos spolu s pár spolupracovníkmi založili v jeho garáži firmu Amazon. V tej dobe online kníhkupectvo, ktoré spravoval vo svojom dome v meste Seattle, sa malo pôvodne volať „Cadabra“.

Firemný právnik ho však upozornil, že to slovo sa, najmä po telefóne, až príliš podobá slovu „cadaver“, čo je v preklade mŕtvola. Jeff tak zmenil názor a svoju firmu pomenoval po najväčšej rieke  sveta, keďže jeho plán bol vybudovať najväčšie kníhkupectvo na svete, informuje Insider.

Nízke očakávania sa zmenili na ošiaľ v online predaji

Kým Jeff Bezos uviedol Amazon do plnej prevádzky, požiadal 300 známych o testovanie a zaťažovanie firemnej webstránky. Štart online kníhkupectva bol raketový. Bez výraznejšej reklamnej propagácie dokázala firma už dva mesiace od otvorenia generovať týždenný zisk v hodnote takmer 20 000 eur. A to bol len začiatok.

Foto: Wikimedia CC

Firma rástla na zdrojoch aj zamestnancoch, čo nútilo Bezosa zohnať väčší priestor, než jeho garáž. Veľký prelom nastal v rokoch 1997-1998, kedy Amazon vstúpil napriek značnej nedôvere investorov na burzu a neskôr sa z kníh posunul aj na predaj videokaziet, platní, hračiek, oblečenia či elektroniky.

Bezos sa už v roku 1999 mohol korunovať za miliardára, pričom mal len 35 rokov.

Amazon je unikát v online predaji, prichádza Blue Origin

Aj keď sa meno Bezosovej ďalšej spoločnosti, Blue Origin, spomína vo veľkom až teraz, jej história siaha ešte do roku 2000. Vtedy s veľkou víziou a slušným kapitálom založil Bezos firmu, ktorej hlavným cieľom bolo zníženie nákladov na cesty do vesmíru, ktorý Bezos odmala obdivoval.

Postavíme cestu do vesmíru. A potom sa začnú diať úžasné veci!

Chod tejto vesmírnej spoločnosti bol aj podľa Biography však približne 15 rokov veľmi nenápadný. Ľady sa prelomili až v roku 2016, kedy Bezos pozval novinárov do sídla firmy, kde im predstavil svoje odvážne vesmírne ciele. Hovoril o budúcnosti, v ktorej ľudia nielenže do vesmíru cestujú, ale dokonca ho aj kolonizujú.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jeff Bezos (@jeffbezos)

V júli 2021 sa jeho slová aspoň čiastočne pretavili v realitu. On a traja spolucestujúci sa na pár minút ocitli vo vesmíre, čo dokázali vďaka rakete s názvom New Shepard od Blue Origin. „Najlepší deň môjho života. Mal som obrovské očakávania, ktoré sa postupne počas jazdy len zvyšovali,“ opísal Bezos.

Miliardár a niekdajší CEO Amazonu podľa agentúry AP tvrdil, že vesmír je dokonalé miesto na objavovanie nových nekonečných zdrojov. Vzhľadom na pokročilejšiu technologickú dobu a finančný stav sa Bezos priznal, že ročne investuje do Blue Origin približne 1 miliardu dolárov.

Jeff Bezos sa stáva najbohatším človekom na planéte

Amazon sa v 21. storočí stal absolútnym superhitom v online nakupovaní. Bezos so svojim tímom tiež začali predstavovať rôzne projekty ako drony či filmové štúdio. Rodák z mesta Albuquerque sa vďaka svojim zárobkom stal v roku 2013 aj majiteľom novín The Washington Post.

Hrubá čiara jeho úspechov a práce ho v auguste 2020 prvýkrát v modernej histórii oddelila od všetkých ostatných – jeho majetok preshiahol hranicu 200 miliárd dolárov (približne 176 miliárd eur, pozn.). Ak si však myslíte, že ide len o nazbieraný príjem z Amazonu, mýlite sa.

Foto: Wikimedia CC

Paradoxne, Bezos ako šikovný investor a biznisový mág, nezarábal z Amazonu žiadne miliardy. Jeho oficiálny plat z firmy bol za rok 2020 len 72-tisíc eur + 1,4 milióna eur uvedené ako „ostatné kompenzácie.“

Rola v Star Treku či rozvod, ktorý ho stál 32 miliárd

V roku 2016 si Bezos zahral cameo vo filme Star Trek, čo sa podarilo aj ďalšiemu géniovi, Stephenovi Hawkingovi.

Zarába však z toho, že vlastí podiel 10,3 % akcií firmy, informuje Forbes. Jeho podiel sa znížil aj po rozvode s manželkou McKenzie, ktorej po 25 rokoch manželstva vyplatil 32 miliárd eur. Vo februári 2021 tiež oznámil, že odchádza z postu výkonného riaditeľa Amazonu a presúva sa do radov predstavenstva.

Majetok, ovplyvnený pohybom akcií spoločností na trhu, sa však častokrát mení a už ho nedáva na zlatý piedestál najbohatších ľudí sveta. Jeff Bezos (58) je aj napriek tomu stále jedným z najváženejších vizionárov a biznismenov, ktorí kedy chodili po našej planéte a dá sa očakávať, že v budúcnosti sa určite pričiní o veľké veci.

0
Uložiť článok
Komentovať