Foto: Being30yo.com

Michaela / / Série
"Do tridsiatky sa chcem vydať a mať aspoň dve deti," možno si aj vy dávate takéto plány na túto dôležitú životnú métu. Aké je to však byť v koži tridsiatnika?

Máme radi dobré veci. A toto je jedna z nich. Tridsiatka je dôležitým míľnikom, kedy už konečne zo seba zahadzujete zvyšky puberty a vstupujete do absolútne iného levelu. Ako tento vek vnímajú ľudia z celého sveta? Pozrite sa spolu s nami, ako sa líši život tridsiatnikov naprieč celým svetom.

V roku 2014 sa francúzsky fotograf Stephane Domingues vybral na 15-mesačnú expedíciu s jednoznačným úmyslom. Ako vyzerá bežný život bežných tridsiatnikov? Čo ich najviac ovplyvňuje? Kultúra, pôvod, národnosť? Tak sa zdá, že dostal odpovede na svoje otázky. Fotografie zozbieral do jedinečného projektu Being 30 (Byť tridsiatnikom), ktorý ukazuje, že tento vek môže mať rôzne podoby. Ak by sme mali jeho výsledok zhrnúť len jednou vetou, povedali by sme nasledovné. V tridsiatke bude aj tak všetko úplne inak, ako ste si predstavovali!

„Pokiaľ si budem môcť kúpiť ďalšie kravy, budem sa cítiť stále mladý!“ Bori Balachew (33)

Stephane Domingues

Tento Etiópčan sa narodil v roku 1984. Presný dátum svojho narodenia nepozná. Má 3 dcéry a 2 synov. Zdá sa vám to veľa? Jemu nie. Hovorí, že dospelý vek ho naučil zodpovednosti a taktiež má rozdielny pohľad na život. A najťažšia životná skúška? Zasväcujúci rituál do dospelosti, počas ktorého musel v buši sám prežiť niekoľko dní. Pil iba mlieko a krv z kôz. To nezažije žiadny Európan.

„I keď je život niekedy skutočne ťažký, nič by som na ňom nemenila. Máme to základné, vodu a strechu nad hlavou.“ Sindani Langanani Mollel (34)

Stephane Domingues

Sindani je podobný prípad ako Bori. Neoslavuje narodeniny, pretože nevie presne, kedy sa narodila. Je druhou ženou svojho muža, s ktorým má 5 detí. Je ženou v domácnosti. Pochádza z dedinky Masai v Tanzánii.

„Chýba mi sebaistota. Verím, že keby som ju mal, môj život by sa zmenil.“ Matthew Murtha (34)

Stephane Domingues

Matt býva v New Yorku a je molekulárny biológ. Rozvedený, bezdetný a ateista. Keď bol malý, túžil byť smetiarom.

„Je mi jedno, že mám 30. Som dosť sebavedomá na to, aby som sa tým nezapodievala.“ Stefanie Grassley (35)

Stephane Domingues

Stefanie taktiež pochádza z New Yorku. V mladosti túžila byť sebavedomou a sofistikovanou ženou, ktorá sa bude podobať na hrdinky zo seriálu Sex v meste. Kedysi si myslela, že v tridsiatke bude vydatá a bude mať dve ženy. Je stále slobodná a živí sa ako herečka, modelka a spisovateľka.

„Myslím si, že v tridsiatke už konečne prestanete plytvať časom.“ Jun Ho Choi (32)

Stephane Domingues

Jun je otcom jedného dieťaťa, bývajúci v metropole Soul v Južnej Kórei. Pracuje ako produktový predajca. Za jednu z najlepších životných skúseností považuje službu v armáde, kde mal na starosti 30 vojakov.

#6 „Nemyslím si, že tridsiatnik je starý!“ Prerana Deora (34)

Stephane Domingues

„Neviem, či môžem skutočne pracovať. Niektoré zákony mi to dovoľujú, zatiaľ čo iné mi to zakazujú,“ tvrdí Prerana, bezdetná žena z Galthani V Indii. Chcela sa stať interiérovou dizajnérkou, no v krajine platia čudesné zákony.

#7 „Teraz premýšľam oveľa viac o mojom živote. Čas ide veľmi rýchlo a doslova počujem, ako mi tikajú biologické hodiny.“ Jibiek Ryskulova (32)

Stephane Domingues

To tvrdí 32-ročná Jibiek z Kirgizska. Za najdôležitejší míľnik v svojom živote nevníma 30-ku, ale narodenie svojho dnes už 7-ročného syna, ktorý trpí Downovým syndrómom. To je to, s čím vo svojom živote nepočítame.

#8 Nezaujímajú ma konkrétne úspechy. Oveľa dôležitejšia je pre mňa kreativita.“ Yohei  Tanaka (36)

Stephane Domingues

Tento slobodný mladík z Tokia sa nestará o konvencie. To najdôležitejšie preňho je tvorenie. A to v akejkoľvek podobe. Preto pracuje ako model, kuchár či hudobný producent.

#9 „Keď máte 20, tak si myslíte, že 30-tnici sú starí. Avšak v tridsiatke vám to vôbec tak nepripadá.“ Maria Maltseva (35)

Stephane Domingues

Maria sa síce narodila v Rusku, no žije na Novom Zélande. Pracuje ako grafická dizajnérka a v detstve túžila byť pilotkou. Je zasnúbená, zatiaľ bezdetná, pričom ju najviac ovplyvnilo desivé zemetrasenie v mestečku Christchurch. Navždy sa zapísalo v jej pamäti.

#10 „V tridsiatke sa cítim byť oslobodená od všetkých predsudkov.“ Diana (35)

Stephane Domingues

Do projektu sa dostala aj Slovenka Diana Viraj pochádzajúca z Nových Zámkov, žijúca v Sydney v Austrálii. Túžila byť sexi hosteskou, no v súčastnosti je výživovou poradkyňou.

Stephane Domingues počas pätnásť-mesačnej cesty odfotografoval viac ako 60 tridsiatnikov z tridsiatich krajín a piatich kontinentov. To dáva jeho projektu naozaj skutočnú výpovednú hodnotu. Pýtal sa na každodenný život, hodnoty, čo je pre ľudí zo najdôležitejšie, ako si predstavujú budúcnosť, či ako by zhodnotili svoju minulosť. Ak vás zaujímajú všetky odpovede na otázky zvedavého fotografa, môžete si ich pozrieť na stránke projektu being30yo.com.

Fotografie sme použili so súhlasom autora.

Pozri aj: Exorcizmus v priamom prenose. Český fotograf zachytil rituál vyháňania diabla v Etiópii

indiegogo.comthisisinsider.com
Komentovať (0)