.

Určite niektorí z Vás poznajú situáciu, keď Vám počas cestovania v nejakom dopravnom prostriedku prišlo nevoľno a mali ste čo robiť, aby ste nevyvrátili aj posledné nestrávené...

Určite niektorí z Vás poznajú situáciu, keď Vám počas cestovania v nejakom dopravnom prostriedku prišlo nevoľno a mali ste čo robiť, aby ste nevyvrátili aj posledné nestrávené zvyšky jedla. Ak sa Vám pri cestovaní často stáva, že máte nevoľnosti z pohybu, tak je veľmi pravdepodobné, že trpíte kinetózou.

.

Kinetóza nie je klasické ochorenie vyžadujúce liečbu. Jedná sa len o nepríjemný dočasný stav, ktorý vzniká pri pohybe, napríklad v situácii, keď orgán rovnováhy v našom uchu vníma pohyb, ale naše oko vidí napríklad iba zadnú stranu sedadla vodiča. Cestovné nevoľnosti vznikajú najčastejšie v aute, autobuse, na lodi, či lietadle.

Ak sa chcete počas dlhšej cesty dopravným prostriedkom vyhnúť kinetóze, tak si skúste pred cestu ônavariť zázvorový čaj, ktorý sa v niektorých prípadoch veľmi dobre osvedčil. Niektorí šoféri si pred cestou na dovolenku objednajú online víno, alebo iné alkoholické nápoje a vezmú si ich ako prvú pomoc pre prípad, že by niektorý člen rodiny trpel žalúdočnými problémami. To sa však vo všeobecnosti neodporúča, nakoľko alkohol môže nevoľnosti spôsobené kinetózou ešte zhoršiť.

 Tu je pár tipov ako môžeme kinetóze predchádzať:

  • Necestujte s prázdnym žalúdkom, ale v žiadnom prípade sa neprejedajte.
  • Pred dlhšou cestou si doprajete dostatočný spánok.
  • Počas cestovania radšej nečítajte.
  • Nepite alkoholické nápoje, kávu alebo bublinkové nápoje.
  • Nevrťte sa a nepohybujte zbytočne hlavou.
  • Robte si častejšie prestávky a poprechádzajte sa po čerstvom vzduchu.
  • Pokiaľ je to možné, uprednostnite cestovanie v noci.
  • Ak Vám aj príde nevoľno, tak si otvorte okno, zhlboka dýchajte, a potom sa napite čistej vody.

 V prípade, že trpíte kinetózou a chystáte sa na dovolenku do zahraničia, napríklad na Sicíliu, tak radšej zvoľte leteckú dopravu ako dopravu autom. Výhodná last minute dovolenka letecky Vás vyjde možno lacnejšie ako cestovanie autom, či autobusom.

Uložiť článok

Najnovšie články