Foto: Pixabay/Pixabay

Bývať dnes takzvane „vo vlastnom“ nie je pre každého. Spoločnosť KPMG v spolupráci s developerom Central Group vypracovali štúdiu, v ktorej sa pozreli aj na to, ako dlho musia obyvatelia európskych metropol zarábať na kúpu bytu.

Napriek tomu, že v odbornej sfére sa s obľubou hovorí o budúcnosti založenej na zdieľanej ekonomike, Slováci stále prahnú po vlastnom bývaní. Pri dnešných cenách prenájmov, najmä v Bratislave, sa im zrejme nikto nečuduje. Hold, život v hlavnom meste niečo stojí. Čo je však lepšie – platiť každý mesiac stovky eur do vrecka niekomu inému, alebo sa zadĺžiť na pár rokov a potom si raz môcť konečne povedať to známe „bývam vo svojom“? To je ťažká otázka.

Nápovedu k jej zodpovedaniu dáva aj prieskum KPMG a Central Group, ktorý zistil, ako na tom s tou kúpyschopnosťou sme. O štúdii informoval portál reality.etrend.sk. Medzi porovnávanými mestami sa ocitli európske metropoly a tie najväčšie mestá jednotlivých krajín. Bratislava sa umiestnila v hornej polovici miest, ktoré na priemerný byt zarábajú najdlhšie. Podľa tejto štatistiky je to až 9,6 priemerných ročných platov, teda takmer 10 rokov full-time práce, ak by si nič iné neplatil. Tento výpočet KPMG totiž nezapočítava žiadne iné výdavky.

Foto: Pixabay.com

To neznie veľmi pozitívne, však? No mohlo by to byť aj horšie. Hlavné mesto Českej republiky Praha je na tom totiž najhoršie zo skúmaných krajín a za priemerný byt by si tu zaplatil až 12,1 ročného platu. V roku 2013 to pritom podľa idnes.cz bolo o tri ročné platy menej. Ceny nehnuteľností tu za ten čas extrémne narástli, a to o viac ako 40 percent. Za vysokými cenami stojí aj spomalené procesy povoľovania nových stavieb či rastúce ceny stavebných prác aj rastúce technické požiadavky.

pixabay

Hneď za Prahou sa umiestnil Mníchov s výsledkom 9,9 a za ním Budapešť s číslom 9,7. Bratislava je na „peknom“ štvrtom mieste. Umiestnila sa tak len o vlások horšie ako Viedeň, v ktorej na priemerný byt zarobíš za 9,5 roka. Prekvapivé je, že v hlavnom meste Nemecka v Berlíne je to len 6,4 roka a v Hamburgu 6,7 roka. Najlepšie by pochodil obyvateľ Kolína nad Rýnom, ktorý by našetril na byt za 5,9 roka. Dostupnosť vlastného bývania je tak  v týchto mestách oveľa vyššia ako v Bratislave, kde keď sa rozhodneš pre kúpu bytu, môžeš čakať akurát tak depresiu.

Pozri aj: Bola by svetovou jednotkou. Takto by to vyzeralo, keby bola Európska únia jedným štátom 

startitup.sk(Marianna Mikešová)
Príbehy
0
Komentovať (0)