Foto: DDima [Public domain], via Wikimedia Commons

Čo viete o našom hlavnom meste?

Bratislava alebo aj “Krásavica na Dunaji”. Bratislava je naše najväčšie a hlavné mesto, ktoré dýcha ako históriou, tak aj moderným duchom. Čo o nej viete? V dnešnom kvíze otestujeme vaše vedomosti o našom hlavnom meste. Pevne veríme, že pre mnohých z vás a najmä tých, ktorí pochádzajú z Bratislavy to bude kvíz, v ktorom dosiahnu plný počet bodov. Alebo nie? Otestujte sa!

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Z ktorého roku pochádza prvá písomná zmienka o Bratislave?

https://www.flickr.com/photos/jlascar/ [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Prvá písomná zmienka o Bratislave pochádza zo Salzburgských análov najväčších v spojitosti s bitkou pod hradom medzi Bavormi a starými Maďarmi.

Na akom námestí sa nachádza Grasalkovičov palác?

Grasalkovičov palác alebo Prezidentský palác je osovo symetrická rokoková budova na Hodžovom námestí 2978/1 v Bratislave. Od roku 1996 v nej sídli prezident Slovenskej republiky.

Ako sa volá najdlhšia ulica v Bratislave?

Pixabay

Devínska cesta je dlhá až 6,5 kilometra.

Ako sa volá súčasný primátor Bratislavy?

Pixabay

Ing. arch. Matúš Vallo je slovenský architekt a od roku 2018 primátor Bratislavy. Venoval sa aj mestskému aktivizmu v iniciatíve Mestské zásahy. Patril k hlavným textárom slovenskej populárnej skupiny Para, kde dnes stále pôsobí ako basgitarista.

Koľko mestských častí má Bratislava?

Pixabay

Bratislava má presne 17 mestských častí.

Čo sa nachádza na obrázku?

Wizzard [Public domain], via Wikimedia Commons

Založením University Istropolitany Matejom Korvínom v roku 1465 sa začali písať dejiny vysokého školstva na území dnešného Slovenska.

Koľko obyvateľov má Bratislava? (podľa štatistického úradu k 30.6.2018)?

MaxPixel

Stav trvale bývajúceho obyvateľstva Bratislavy k 30.6.2018 bol podľa štatistického úradu SR 431 214 obyvateľov.

Ktorý z týchto panovníkov bol korunovaný v Bratislave?

Johann Daniel Herz [Public domain], via Wikimedia Commons

Mária Terézia sa stala uhorskou kráľovnou na základe pragmatickej sankcie. Na korunováciu, ktorá sa konala v Bratislave, prišla panovníčka 20. júna 1741. Už na hraniciach ju privítali predstavitelia uhorských stavov, čo bolo starým zvykom. Na rozdiel od svojich predchodcov absolvovala Mária Terézia cestu medzi jednotlivými zastávkami korunovačných obradov v koči. Nakoniec bola dňa 25. júna 1741 v Bratislave v Dóme sv. Martina korunovaná za uhorskú kráľovnú.

Ktorá dokončená budova je najvyššou v Bratislave?

DDima [Public domain], via Wikimedia Commons

Najvyššou budovou v Bratislave je už od dokončenia v roku 2002 Národná banka Slovenska (111 m), nasledovaná Slovenskou televíziou (108 m), v roku 2016 dokončenou rezidenčnou dvojicou veží Panorama City (108 m). Od roku 2020 by mala byť najvyššou dokončenou budovou Stanica Nivy s výškou 125 metrov

Aký je najstarší názov Bratislavy?

Pixabay

Celkom najstarší názov Bratislavy by mal byť Uratislaburgium. Názov vychádza z toho, že mesto okolo roku 807 na troskách rímskej hraničnej pevnosti Pisonium dal postaviť knieža Vratislav. O približne 40 rokov neskôr sa mestu hovorí aj Istropolis (Mesto na Dunaji).

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )