Foto: Matt Stevens

Keď chcete niekomu svoju TOP 100 najobľúbenejších filmov ukázať kreatívnejším spôsobom.

Predpokladáme, že každý fanúšik filmov a kníh sa neraz s niekým hádal o tom, či tá-ktorá snímka nakrútená podľa úspešnej literárnej predlohy je lepšia ako jej knižný predchodca. Nekonečné debaty o tom, či bola lepšia kniha alebo film sa mnohokrát objavila aj v komentároch pod našimi článkami. Samozrejme, v mnohých prípadoch z týchto duelov vždy ako víťaz vychádza práve literárna predloha, aj keď nie vždy je to skalným pravidlom.

Zamýšľal sa však niekedy niekto z vás nad tým, ako by vyzerali niektoré slávne filmy neinšpirované knižnou predlohou, keby naopak boli najskôr napísané v knižnej podobe?

Americký dizajnér a ilustrátor Matt Stevens takéto myšlienkové pochody mal (a popravde aj stále má). A aj keď do detailov nerozpracovával literárne myšlienky, rozhodol sa, že vo svojej najnovšej práci navrhne grafické dizajny obálok filmov, keby existovali v knižnej podobe.

Ako informoval web Bored Panda, pri práci kombinoval jeho lásku k filmom s obľubou v starých obálkach kníh. Výsledkom je projekt s názvom Good Movies As Old Books, teda v preklade Dobré filmy ako staré knižky.

Samozrejme, nešlo mu len o to, niečo nové graficky stvárniť. Chcel hlavne ostatným fanúšikom filmov ukázať a odporučiť podľa neho tie najlepšie snímky, aké videl, len kreatívnejším spôsobom. A výsledok je naozaj fascinujúci a vyšiel skutočne na výbornú!

Ako by teda vyzerali slávne filmy, keby najskôr vyšli v knižnej podobe, aj keď žiadnu literárnu predlohu nemajú? To si môžete pozrieť na výbere z tvorby Matta Stevensa nižšie, prípadne v jeho profile na sociálnej sieti Instagram. (*Fotografie uverejňujeme sú súhlasom ich tvorcu.)

Počiatok (Inception)

Foto: Matt Stevens

Midsommar

Foto: Matt Stevens

Karate Kid (The Karate Kid)

Foto: Matt Stevens

Vlk z Wallstreet (The Wolf of Wall Street)

Foto: Matt Stevens

Sedem (Se7en)

Foto: Matt Stevens

Nehanební bastardi (Inglourious Basterds)

Foto: Matt Stevens

Matrix (The Matrix)

Foto: Matt Stevens

Votrelec (Alien)

Foto: Matt Stevens

Avengers: Endgame

Foto: Matt Stevens

Interstellar

Foto: Matt Stevens

Klub bitkárov (Fight Club)

Foto: Matt Stevens

Donnie Darko

Foto: Matt Stevens

Parazit (Parasite)

Foto: Matt Stevens

Robocop

Foto: Matt Stevens

Mission: Impossible

Foto: Matt Stevens

Samozrejme, šikovný a nesmierne talentovaný grafik neplánuje svoje výtvory len zdieľať na sociálnych sieťach. Rád by zbierku stovky jeho obľúbených filmov v podobe posterov s obálkami kníh vydal aj knižne. Aj preto sa rozhodol založiť zbierku na crowdfundingovom webe Kickstarter. Pokiaľ sa vám tvorba Matta Stevensa páči, môžete ho podporiť malou sumou. Sledovať ho okrem Instagramu môžete aj na jeho vlastnej webovej stránke či Twitteri.

Ďalšie grafiky nájdete aj v galérii nižšie:

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )