Foto: Profimedia

Elizabeth bola unesená v noci z vlastnej postele a na dlhé mesiace odlúčená od rodiny. Napokon prežila.

Stať sa obeťou únosu je nepochybne jednou z najväčších nočných môr. Navyše, ak nemá únosca zľutovanie, svoju obeť týra a drží v neľudských podmienkach, je to skutočné peklo na zemi. Takéto zlo si prežilo aj dievča menom Elizabeth Smart, ktoré bolo držané svojím únoscom dlhých deväť mesiacov. Napokon sa jej podarilo znovu začať žiť plnohodnotný život a teraz sa snaží pomáhať ostatným. 

Elizabeth Smart sa narodila 3. novembra 1987 do veriacej rodiny v meste Salt Lake City v Utahu, kde spokojne vyrastala aj so svojimi súrodencami. V škole sa jej darilo a okrem toho vynikala aj svojím hudobným talentom.

Fotografia 14-ročnej Elizabeth Smart Foto: Profimedia

Unesená z vlastnej postele

Jej zdanlivo pokojný život narušil brutálny incident, ktorý ho prevrátil naruby. 5. júna 2002, deň po tom, ako bola za svoje výborné výsledky ocenená na konci školského roka, sa v noci prebudila na nezvyčajný ruch. V tomto čase mala iba 14 rokov a práve spala v izbe aj so svojou mladšou sestrou Mary Katherine.

Keď si Mary Katherine uvedomila, že je niekto cudzí v ich izbe, zo strachu radšej predstierala, že spí. Možno to jej práve zachránilo život, na druhej strane však už nikto nedokázal zabrániť únosu Elizabeth, ktorej sa cudzí muž krátko po polnoci vyhrážal s nožom v ruke.

Podozrivý prišiel o život, za únosom však nestál on

Mary prečkala niekoľko hodín v tme, kým sa odvážila utekať za rodičmi a povedať im, čo sa stalo. Hneď na druhý deň vyhlásili vysokú finančnú odmenu za záchranu a nájdenie ich dcéry. Dôkazov bolo skutočne minimum, a preto hľadanie páchateľa nebolo vôbec jednoduché.

O niekoľko dní na to sa stal prvým podozrivým Richard Ricci, ktorý mal na svedomí niekoľko krádeží, akúkoľvek spojitosť s únosom dievčaťa však zásadne popieral. Ďalší šok pre zúfalých rodičov prišiel vo chvíli, keď Ricci umrel v dôsledku krvácania do mozgu. Prišli tak o hlavného podozrivého, v ktorom dúfali, že nájdu odpovede a snáď aj svoju nezvestnú dcéru.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa badguysandgoodbeer (@badguysandgoodbeer)

Sexuálny predátor aj “Boží prorok”

Kým rodičia ani verejnosť netušili, kto by mohol spáchať takýto ohavný čin a chytali sa každého možného náznaku, Elizabeth svojho únoscu okamžite spoznala. Bol ním Brian David Mitchell, ktorý sa rád nazýval Immanuel. Žil totiž v presvedčení, že je Božím prorokom. Považoval sa aj za predurčeného v boji proti Antikristovi.

Rodina Elizabeth si v minulosti Immanuela najala na opravu strechy a hrabanie lístia. V ich blízkosti pobudol iba jeden deň, to sa však ukázalo napokon ako kľúčové a pravdepodobne najhoršie rozhodnutie, aké urobili. To však v tomto období ešte netušili a pravdu sa dozvedeli až o niekoľko mesiacov.

O sexe sa učil z lekárskeho časopisu

Immanuel mal poznačenú psychiku a sexualitu odmalička. Jeho otec mu v rámci domáceho vyučovania sexuálnej výchovy ukazoval explicitné fotografie z lekárskeho časopisu, ktoré slúžili na ilustráciu niektorých intímnych situácií. Ku svojmu synovi nemal zľutovania a aby ho naučil samostatnému životu, odviedol ho na neznáme miesto a nechal iba na jeho schopnostiach, či sa dokáže dostať späť domov.

Po tom, ako Elizabeth uniesol, odviedol ju do lesa vzdialeného iba do necelých tridsať kilometrov od jej domova. Tu už na dvojicu čakala Immanuelova manželka Wanda Barzee, ktorá mala únos naplánovaný spoločne s ním a čakala s pripraveným obradom.

Záber z filmu I Am Elizabeth Smart Foto: MovieStillsDB

Svadobný obrad spečatený znásilnením

Elizabeth si mala umyť nohy, následne obliecť biele rúcho. Boli spolu zosobášení a na potvrdenie ich manželstva sa dievča stalo obeťou brutálneho znásilnenia. Bolo však iba prvým z mnohých v poradí, ktoré sa opakovali každý jeden deň po dobu deviatich mesiacov. Dokonca sa Immanuel pravidelne modlil, aby mal s Elizabeth sex a k modleniu nútil aj ju. Samozrejme, pod zámienkou plnenia svojich manželských povinností.

Obaja únoscovia sa hlásili k takzvanému mormonizmu a boli členmi Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Samotný Immanuel sa považoval za proroka, dokonca tvrdil, že mával prorocké vízie. Modlitby boli jeho súčasťou, nezabránili mu však v páchaní zla, práve naopak. Jeho fanatizmus ho v tom podporoval. Obliekal sa do rúcha a pestoval si fúzy. Jednoducho sa chcel výzorom čo najviac podobať obrazu Ježiša Krista.

Vyhladovaná aj zdrogovaná pripútaná o strom

Neskôr Elizabeth vypovedala, že bola každý deň znásilňovaná aj tri alebo štyrikrát. Aby neutiekla, bola pripútaná reťazami o stromy, bývala v stane. Aby stratila svoju silu, nechali ju hladovať a kŕmili ju iba odpadkami. Immanuel ju upokojoval aj podávaním drog či alkoholom.

Počas doby jej držania zmenili miesto pobytu niekoľkokrát. Dokonca sa Immanuel s Elizabeth nemal problém ukazovať na verejnosti. Oblečené mali biele dlhé rúcha, ktoré však budili veľkú pozornosť. Aby totožnosť unesenej zamaskoval, prekryl jej tvár a v prípade pochybností ľuďom tvrdil, že viera nedovoľuje jeho manželke rozprávať. Elizabeth bola umlčaná strachom, a tak nedokázala konať.

Spomenula si, že únoscu pozná

Zlom vo vyšetrovaní nastal 12. októbra, teda necelé štyri mesiace po únose. V ten deň Mary Katherine povedala rodičom, že si spomenula na to, kto Elizabeth z ich spoločnej izby uniesol. Pamätala si hlas muža, ktorý pomáhal u nich doma a spojila si ho s hlasom muža, ktorý sa v osudnú noc vyhrážal jej sestre nožom pri krku s tým, že vyzabíja ich celú rodinu. Vďaka tomu sa podobizeň únoscu konečne rozšírila medzi verejnosť.

Foto: Profimedia

Vyslobodená až po 9 mesiacoch, k súdu sa dostal po 8 rokoch

K dolapeniu dua únoscov a nájdeniu Elizabeth však došlo až o niekoľko mesiacov na to, 12. marca 2003. Všimol si ich okoloidúci, ktorý mužovu tvár dobre poznal zo správ. Vďaka tomu bola dvojica konečne zadržaná. Trvalo to však celých 9 mesiacov, počas ktorých Elizabeth zažívala neľudské zaobchádzanie a neustále sa opakujúce sexuálne zneužívanie.

Ani zďaleka však ešte nebolo vyhraté. Kým sa Immanuel postavil konečne pred súd, prešlo neuveriteľných takmer osem rokov. Dôvodom bol jeho mentálny stav a nebol teda spôsobilý na to, postaviť sa pred porotu. A na tom bola založená aj jeho obhajoba. Pripustila, že tieto ohavné činy spáchal, bol však nepríčetný, a preto mal byť uznaný nevinným.

Zneužíval aj bývalú manželku, dcéru či syna

Napokon však súd 11. decembra 2010 konečne rozhodol. Brian David Mitchell (Immanuel) bol uznaný vinným a napokon odsúdeným na doživotie, kde si odpykáva svoj trest až dodnes. Okrem únosu a sexuálneho zneužívania Elizabeth mal Immanuel zneužívať aj svoju bývalú manželku, vlastnú dcéru alebo iba trojročného syna. Wanda sa ku svojim skutkom priznala a bola odsúdená na 15 rokov za mrežami.

Foto: commons.wikimedia.org (KOMUnews)

Prežila si peklo, teraz pomáha ona

Elizabeth Smart sa podarilo rýchlo vrátiť do života, pokračovať v štúdiu a rozvíjaní svojich schopností. Založila nadáciu Elizabeth Smart Foundation, ktorej cieľom je podporovať obete znásilnenia a poskytnúť im potrebnú pomoc. V roku 2013 vydala knihu, v ktorej popísala svoj príbeh. V súčasnosti sa považuje za aktivistku, ktorá bojuje za bezpečnosť detí.

Jej únos sa stal námetom hneď niekoľkých filmov. Nájdete ho napríklad v životopisnej dráme s názvom I Am Elizabeth Smart z roku 2017 alebo v dráme Unesená: Príbeh Elizabeth Smart, ktorý mal premiéru v roku 2013.

biography.com, ČSFD, criminalminds.fandom.com, history.com, abcnews.go.com, biography.com, deseret.com, elizabethsmartfoundation.org
2
Uložiť článok
Komentovať