cdn29.elitedaily.com

Matej Mensatoris / / Veda
Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. Často je to aj pravda, veď mnohí ľudia svojim štvornohým miláčikom veria viac ako ľuďom, keďže...

Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. Často je to aj pravda, veď mnohí ľudia svojim štvornohým miláčikom veria viac ako ľuďom, keďže pes ich nikdy nesklame a je svojmu pánovi oddaný a verný. Niekedy sa však stane, že sa k psovi nesprávame tak, ako by sme mali a ubližujeme mu, pritom o tom ani sami nevieme. Najnovšie výskumy naznačujú, že obyčajné objatie je pre psa nepríjemné a mnohé psy by boli radi, keby si ich páni takéto správanie odpustili.

Odborník na psy a zároveň profesor psychológie na univerzite v Britskej Kolumbii Stanley Coren analyzoval 250 náhodne vybratých fotografii z internetu, ktoré zachytávajú psov v objatí s ľuďmi. Zameriaval sa na prejavy, ktoré u psov signalizujú stres, úzkosť alebo nepokoj.

cdn29.elitedaily.com
cdn29.elitedaily.com

Na základe toho, čo zistil, odporúča majiteľom psov, aby venovali väčšiu pozornosť prejavom svojho miláčika a zastavili svoje konanie ak zbadajú, že mu je to nepríjemné. Tieto prejavy psa sú však ľahko prehliadnuteľné, čo podľa Corena môže byť dôvod, prečo niektoré deti dokážu psy veľmi rozdráždiť.

Coren sa zameral na viaceré oblasti reči tela u psov. V prvom rade si všímal psie oči. Keď na nich bolo viditeľné očné bielko, ktoré vytvára polmesiac, alebo keď sa pes vyhýba očnému kontaktu, to všetko signalizuje úzkosť. Takisto sklopené uši a oblizovanie či cerenie zubov naznačuje, že pes nemá pohodlie a je vystavený stresu.

iflscience.com
iflscience.com

Na základe toho, či Coren našiel na fotke jeden alebo viac takýchto psích prejavov a či pes vyzerá uvoľnene, neutrálne alebo podráždene, rozdelil tieto fotky do kategórii. Po následnej analýze prišiel so šokujúcim výsledkom. Na vyše 81% fotografii pes prejavuje aspoň jednu známku nepokoja a len na  8% fotografií pes vyzerá, že je šťastný a teší sa objatiu. Podľa Corena to súvisí s tým, že psy sú v podstate plaché zvieratá a že držanie a objímanie na nich pôsobí tak, ako keby ich chcel niekto odchytiť, čo môže vyvolať stres.

Tu však musíme poznamenať, že Corenov výskum nie je úplne komplexný a i keď sa ozývajú hlasy z rôznych kruhov, že objímanie psov nie je pre ich pohodlie najlepšie, žiadna oficiálna štúdia, ktorá by toto potvrdzovala neexistuje.

cdn29.elitedaily.com
cdn29.elitedaily.com

Ak radi objímate svojho štvornohého miláčika, skúste si všimnúť, či mu je to objatie tiež také príjemné ako pre vás. Na druhej strane určite nie je dôvod s tým prestať, najmä vtedy, ak sa to vášmu psovi páči a teší sa z toho. Pes je inteligentné zviera a domnievame sa, že keď jeho pán myslí objatie úprimne, pes to vycíti a nie je dôvod, aby ho také objatie stresovalo.

0
Komentovať (0)