bbc.com

Už od mala nám rodičia vravievali, aby sme sa nešpárali v nose. Takému dieťaťu je však veľmi ťažké vysvetliť, že sa to robiť nemá. Ale skutočne sa to robiť nemá? Odborníci tvrdia pravý opak.

Na svete sú len dva typy ľudí. Tí čo sa v nose špárajú a tí čo tvrdia, že to síce nerobia, no i tak to robia. Je to vec, ktorú nám však rodičia od detstva tĺkli do hlavy, že sa robiť nemá. Prečo ale? Odborníci tvrdia presný opak. Podľa nich je špáranie sa v nose pre človeka dokonca prospešné. Zdá sa vám to čudné, alebo dokonca nechutné? Tu je niekoľko dôvodov, ktoré vás možno presvedčia o opaku.

Podobne je na tom niekoľko ďalších mýtov o zdraví. Viac ich nájdete v našom staršom článku 14 mýtov o zdraví, ktorým ste doteraz verili, no nie sú vôbec pravdivé.

Malé deti sa v nose špárajú celkom často. Dokonca niektoré jedia svoje sopľe. Zdá sa nám to možno nechutné, ale práve jedenie vlastných sopľov je údajne pre človeka prospešné. A malé deti to možno vedia, vedie ich k tomu ich evolučný návyk, ktorí však dospelí časom prerušia. S takouto „šialenou“ myšlienkou prišiel pred pár rokmi Scott Napper, významný profesor biochémie z Univerzity Saskatchewan v Kanade. Podľa neho je jedenie vlastných sopľov prospešné pre človeka a to preto, že pravidelné konzumovanie malého množstva choroboplodných zárodkov, ktoré hlieny obsahujú, posilňuje imunitný systém človeka.

doctoranddad.com
doctoranddad.com

Táto hypotéza znela celému svetu najskôr šialene. O pár rokov na to však výskum pokročil. Odborníci sa domnievajú, že to, že dnešné deti vyrastajú v tak čistom prostredí a sú priveľmi chránené od cudzích patogénov, vedie k celkovému poklesu ich imunity. Táto hypotéza sa nazýva hygienická hypotéza. Tá vedie k oveľa častejšiemu výskytu alergií, astmy, kožných ekzémov a rôznych autoimúnnych ochorení.

bbc.com
bbc.com

Hygienická hypotéza samozrejme nezahrňuje iba jedenie vlastných soplov. Ide o súbor viacerých činností, ktoré dieťaťu neagresívnou formou posiľňujú imunitu. Táto teória, ako všetko ostatné, má svojich priaznivcov aj odporcov. Jedno je však isté. Jedenie vlastných hlienov skutočne posilní imunitu človeka. Na druhú stranu, hlieny prehĺtame aj mimovoľne, takže je len otázkou či je potrebné jesť aj tie z nosa. Ublížiť by vám to rozhodne nemalo.

sparanie-v-nose

Ak teda nabudúce uvidíte niekoho špárať sa v nose, pomyslite si len, že posilňuje svoj imunitný systém.

interez.sk, huffingtonpost.com
Príbehy
0
Komentovať (0)