iflscience.com

Matej Mensatoris / / Veda
Aj keď v zásade všetci vidíme svet okolo nás rovnako, každý z nás ho vníma z trochu z inej perspektívy. Dokonca sa často stáva, že to, na...

Aj keď v zásade všetci vidíme svet okolo nás rovnako, každý z nás ho vníma z trochu z inej perspektívy. Dokonca sa často stáva, že to, na čo sa pozeráme, v skutočnosti vyzerá úplne inak. Aby sme dlho nechodili okolo horúcej kaše, všetko si vysvetlíme na jednoduchom príklade s pomocou úplne obyčajného citrónu.

Pozrite sa na citrón na obrázku a identifikujte jeho farbu. Asi vás veľmi neprekvapilo, že jeho farba je žltá.

iflscience.com
iflscience.com

V skutočnosti však vaša obrazovka nedokáže zobraziť žlté svetlo, no predsa citrón vidíte žltý. Je to preto, lebo váš počítač (alebo tablet či smartfón) vás v podstate oklamal. Obrazovka dokáže zobraziť len tri svetelné farby, a to červenú, zelenú a modrú. Až pri kombinácii červeného a zeleného svetla s rôznymi vlnovými dĺžkami náš mozog vyhodnotí tieto dve farby spolu a vytvorí si z nich žltú farbu. Vďaka tomu môžeme tento citrón vidieť krásne žltý, aj keď obrazovka zobrazuje len červené a zelené svetlo.

1.bp.blogspot.com
1.bp.blogspot.com

Iný prípad je tento muž na obrázku, ktorý obdivuje svoju úrodu citrónov. Muž vidí ich žltú farbu inak, ako ju vidíte vy na obrazovke. Pri pozeraní sa na skutočný citrón, vidíme ho žltý vďaka tomu, že citrón pohltí všetko viditeľné svetlo, okrem žltého svetla. To žlté nepohltené svetlo zachytí sietnica oka a my sa môžeme kochať nádherne sfarbeným žltým citrónom.

Ak by citrón mal schopnosť pohltiť napríklad aj spomínanú žltú farbu svetla, potom by citróny neboli žlté, ale boli by čierne. Naopak, ak by nepohltil žiadne svetlo (alebo len minimum), citrón by sa nám v takom prípade javil ako biely. Toto samozrejme platí so všetkými objektmi, nevzťahuje sa to len na citróny.

Určite si mnohí naši čitatelia pri čítaní týchto riadkov vybavili hodiny fyziky na základnej škole a pripomenuli svoje vedomosti o farebnom spektre.

whybecausescience.files.wordpress.com
whybecausescience.files.wordpress.com

Prekvapilo vás to ako vlastne vnímame farby? A že obrazovka zobrazuje len tri farby, no náš mozog si z nich dokáže poskladať milióny odtieňov? Napíšte nám do diskusie.

0
Komentovať (0)