suescheffblog.com

Vplyv rodičov na deti je veľmi veľký o tom niet pochýb. Nejde vždy však len o pozitívny vplyv. Správanie a konanie rodičov často na dieťa vplýva negatívne. Čo podľa štúdií spôsobuje, keď má dieťa prísnych rodičov?

Ak máte prísnych rodičov, potom má pre vás veda nové poznatky, ktoré by ste mali určite vedieť. Vplyv prísnych rodičov ovplyvňuje dieťa veľmi negatívnym vplyvom. Prišli na to odborníci z kanadskej univerzity v Montreale pod vedením Viktorii Talwar, ktorá je uznávanou odborníčkou na detský sociálno-kognitívny vývoj. O čo teda ide? Čo spraví prísny domáci režim s deťmi a dospievajúcou mládežou?

Podľa výskumného tímu Victorii Talwar z Montrealskej univerzity majú prísni rodičia nepriaznivý vpylv na svoje deti. Prostredie, ktoré doma vytvárajú, je totiž plné hustej atmosféry. Dieťa alebo dospievajúci tínedžer má totiž pocit, že za každý „priestupok“ dostane trest, a preto klame. A práve to je nepriaznivý vplyv prísnych rodičov. Podvedome posilňujú vo svojich deťoch schopnosť klamať, čo oni následne vidia ako jedinú možnosť, ako sa vyhnúť problémom.

theodysseyonline.com
theodysseyonline.com

Tím Victorii Talwar si svoj experiment nevycucol len tak z prstu. Vymysleli test, ktorým svoju teóriu potvrdili. Svoj test potom vykonali na niekoľkých študentoch z dvoch škôl. Jedna zo škôl bola tradičná, no druhá mala sprísnené pravidlá a prísnejší režim. Test potvrdil to, čo odborníci očakávali. Deti, ktoré žili v prísnejšom režime, klamali častejšie a pritom išlo o úplné banality. Naopak, deti z tradičného prostredia nemali s povedaním pravdy žiadny problém.

suescheffblog.com
suescheffblog.com

Práve strach z trestu a urobenia chyby vedie tieto deti už odmala k tomu, aby si upravovali pravdu tak, aby boli ich rodičia spokojní. Klamárov teda formujú rodičia a to nevedome a už odmalička. Podľa niektorých psychológov však klamanie detí nemusí vždy znamenať zlú vec. Hovoria totiž, že klamstvo je dôležitou súčasťou vývinu dieťaťa. Učí ich to nelineárne premýšľať a hovorí to o ich zdravej kreativite. Naviac si uvedomujú, že spravili niečo zlé, a práve preto si vymýšľajú polopravdy, ktorými svoje skutky obhajujú. Ich vnímanie zlých vecí teda nie je narušené, akurát sa obávajú k nim priznať.

howtobeadad.com
howtobeadad.com

Ak teda máte prísnych rodičov, uvedomte si túto vlastnosť, ktorú ste ich správaním pravdepodobne v detstve získali. Klamstvom sa nič nevyrieši a vždy je lepšie priznať sa k svojím chybám a skutkom.

interez.sk (Lukáš M.), iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy