Ilustračná foto: TASR (Erika Ďurčová, Radovan Stoklasa)

Nový grafikon zavádza skrátený čas jazdy na viacerých miestach.

Rýchlejšie vlakové spojenie medzi Košicami a Viedňou, zdvojnásobenie počtu vlakov na Kysuciach i lepšie prípoje má priniesť aktualizovaný grafikon vlakovej dopravy. Nový vlakový grafikon začne platiť od 10. decembra. Informoval o tom Dominik Drevický z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

„V novom cestovnom poriadku sme vyšli napríklad v ústrety študentom na východe Slovenska, ktorí po novom nebudú musieť prestupovať na ceste zo školy domov. Ak sa nájdu prostriedky na spustenie všetkých pripravených liniek, vypravíme v budúcom roku opäť historicky najviac vlakov,“ uviedol generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň.

Viacero liniek sa zrýchli

Nový grafikon prinesie zrýchlenie komerčnej linky z Viedne do Košíc a späť. Cesta vlakom IC 44 z Košíc do Viedne sa skráti o 32 minút, cesta tak po novom potrvá päť hodín a 50 minút. V opačnom smere, vlakom IC 45, sa cesta skráti o 46 minút. Z Viedne do Košíc sa tak cestujúci dostanú za päť hodín a 45 minút. Tieto vlaky už podľa ZSSK nebudú zastavovať v hlavnej stanici Bratislava, stáť budú v staniciach Bratislava-Petržalka, Bratislava-Nové Mesto a Bratislava predmestie.

Ilustračná foto: Usnplash

ZSSK sľubuje tiež zlepšenie cestovania pre obyvateľov z Humenného. Po novom budú mať v Košiciach prípoje do Bratislavy, a to nielen na expresné vlaky, ale aj IC. Prípoje budú podľa ZSSK aj v opačnom smere. Z regionálnych expresov na IC vlaky budú mať cestujúci na prestup približne pol hodinu.

IC vlaky budú podľa nového grafikonu zastavovať v Kysaku, Spišskej Novej Vsi, Poprade-Tatrách, Liptovskom Mikuláši, Žiline, Trnave a v novej zastávke Bratislava Vinohrady, okrem IC 44 a IC 45. Po novom bude posilnená aj linka Bratislava – Rajka o 12 vlakov. Od decembra ich tam podľa ZSSK bude denne jazdiť až 22 s tým, že v špičke v pracovné dni budú vlaky medzi bratislavskou Petržalkou a Rajkou jazdiť každú hodinu.

Zmeny kvôli výluke

Cestujúci na Kysuciach sa v novom cestovnom poriadku dočkajú väčšieho počtu vlakov. ZSSK vráti priame osobné vlaky na trati Skalité – Žilina a zároveň sa predĺži ich trasa až do Liptovského Mikuláša. V dopravnej špičke budú vlaky jazdiť každých 30 minút, mimo špičky každú hodinu.

Ilustračná foto: TASR (Erika Ďurčová)

Pre dlhodobú výluku, ktorá bude v budúcom roku medzi Novou Baňou a Hronským Beňadikom, upravili čas odchodov a príchodov diaľkových vlakov z Bratislavy do Banskej Bystrice a späť. Skráti sa tak čas jazdy osobnými vlakmi medzi Zvolenom a Levicami od 5 do 15 minút s tým, že po novom pôjdu tieto vlaky hodinu a 43 minút.

Na trati medzi Zvolenom a Lučencom bude zmena základnej taktovej hodiny. Vlaky napríklad išli zo Zvolena po deviatej a po jedenástej, teraz pôjdu po desiatej a dvanástej. ZSSK uvádza, že je to pre lepšie previazanie s úsekom Lučenec a Jesenské. Pripomína, že ranný osobný vlak z Poltára posunú o 60 minút.

Uložiť článok

Najnovšie články