Ako hovorí známa reklamná kampaň: Keď si hladný, nie si to Ty! Aj keď ide len o marketingový ťah, tvorcovia možno ani nevedia, akú veľkú pravdu majú. Keď totiž nemáte dostatok „paliva“, vaše telo s tým okamžite začne niečo robiť. Naše správanie sa mení a prejavuje sa to najmä hnevom. Napriek tomu, že odborníci hnev označovali ako osobnostný rys človeka, vedci zistili, že pri pociťovaní hladu je to celkom inak.
Možno ste si to všimli na druhých, možno na sebe, ale pocit hladu z ľudí skutočne robí nervóznejšie, nahnevanejšie a výbušnejšie osobnosti. Dôvodom je, že sa niečo zmení v našom mozgu a človek sa zrazu správa celkom inak.

Čo sa stane s ľudským mozgom, keď telo pociťuje hlad?
Vedecké štúdie preukázali, že všetko súvisí s telesnými funkciami človeka. Všetko, čo skonzumujeme, obsahuje bielkoviny, tuky, či sacharidy a iné dôležité látky. Tie sú vo vnútri našich tiel strávené a premenené na cukry, aminokyseliny a voľné mastné kyseliny. Tieto živiny sú absorbované krvným obehom a distribuované po celom tele do našich tkanív, svalov, orgánov…

Ak sme však dlho nič nejedli a začneme pociťovať hlad, tieto procesy sa prudko spomalia a začneme pociťovať postupný pokles energie. Najdôležitejším pojmom tohto článku je glukóza. Keď hladina glukózy kvôli hladu klesne pod určitú hranicu, prichádza problém. Na vine je mozog. Ten je totiž, namiesto od iných orgánov, doslova závislý na glukóze. Keď je jej hladina v tele nízka, mozog vyšle varovný signál, pretože sa tento najdôležitejší orgán ľudského tela cíti ohrozený.
Hnev nie je naša chyba
Mozog teda urobil v tele kvôli nedostatku glukózy poplach, a to sa odzrkadlí aj v našom konaní. Určite si spomínate na deň, keď ste boli neskutočne hladní a museli ste robiť niečo dôležité. Išlo vám to ľahko? Určite nie. V takejto situácii totiž človek nemá také rýchle myslenie. Mozog sa obmedzuje, aby so svojimi zásobami glukózy vydržal čo najdlhšie. Myšlienky, činnosti, to všetko je o niečo spomalené, človek sa nevie tak dobre sústrediť a svoju prácu nevykonáva tak rýchlo, ako obvykle. A toto všetko vedie k celkovému podráždeniu, hnevu, nervozite a výbušnosti, za ktorú teda ani sami nemôžete.

Nenechávajte teda mozog zahrávať sa s vaším správaním. Radšej mu doprajte dostatok „paliva“ v podobe jedla na to, aby ste mohli pokojne spolunažívať.
zdroj: interez.sk (Lukáš M.), lifehack.org
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi












Nahlásiť chybu v článku