Ako hovorí známa reklamná kampaň: Keď si hladný, nie si to Ty! Aj keď ide len o marketingový ťah, tvorcovia možno ani nevedia, akú veľkú pravdu...

Ako hovorí známa reklamná kampaň: Keď si hladný, nie si to Ty! Aj keď ide len o marketingový ťah, tvorcovia možno ani nevedia, akú veľkú pravdu majú. Keď totiž nemáte dostatok „paliva“, vaše telo s tým okamžite začne niečo robiť. Naše správanie sa mení a prejavuje sa to najmä hnevom. Napriek tomu, že odborníci hnev označovali ako osobnostný rys človeka, vedci zistili, že pri pociťovaní hladu je to celkom inak.

Možno ste si to všimli na druhých, možno na sebe, ale pocit hladu z ľudí skutočne robí nervóznejšie, nahnevanejšie a výbušnejšie osobnosti. Dôvodom je, že sa niečo zmení v našom mozgu a človek sa zrazu správa celkom inak.

huffingtonpost.com
huffingtonpost.com

Čo sa stane s ľudským mozgom, keď telo pociťuje hlad?

Vedecké štúdie preukázali, že všetko súvisí s telesnými funkciami človeka. Všetko, čo skonzumujeme, obsahuje bielkoviny, tuky, či sacharidy a iné dôležité látky. Tie sú vo vnútri našich tiel strávené a premenené na cukry, aminokyseliny a voľné mastné kyseliny. Tieto živiny sú absorbované krvným obehom a distribuované po celom tele do našich tkanív, svalov, orgánov…

ked si hladny 3
independent.co.uk

Ak sme však dlho nič nejedli a začneme pociťovať hlad, tieto procesy sa prudko spomalia a začneme pociťovať postupný pokles energie. Najdôležitejším pojmom tohto článku je glukóza. Keď hladina glukózy kvôli hladu klesne pod určitú hranicu, prichádza problém. Na vine je mozog. Ten je totiž, namiesto od iných orgánov, doslova závislý na glukóze. Keď je jej hladina v tele nízka, mozog vyšle varovný signál, pretože sa tento najdôležitejší orgán ľudského tela cíti ohrozený.

Hnev nie je naša chyba

Mozog teda urobil v tele kvôli nedostatku glukózy poplach, a to sa odzrkadlí aj v našom konaní. Určite si spomínate na deň, keď ste boli neskutočne hladní a museli ste robiť niečo dôležité. Išlo vám to ľahko? Určite nie. V takejto situácii totiž človek nemá také rýchle myslenie. Mozog sa obmedzuje, aby so svojimi zásobami glukózy vydržal čo najdlhšie. Myšlienky, činnosti, to všetko je o niečo spomalené, človek sa nevie tak dobre sústrediť a svoju prácu nevykonáva tak rýchlo, ako obvykle. A toto všetko vedie k celkovému podráždeniu, hnevu, nervozite a výbušnosti, za ktorú teda ani sami nemôžete.

ked si hladny 2
lifehack.org

Nenechávajte teda mozog zahrávať sa s vaším správaním. Radšej mu doprajte dostatok „paliva“ v podobe jedla na to, aby ste mohli pokojne spolunažívať.

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), lifehack.org

Uložiť článok

Najnovšie články