Foto: facebook.com (ŠK BODVA Moldava n/B)

Opakuje sa to každý rok. Tisíce a tisíce plastových fliaš po zime zaplavia rieku Bodva a upchajú jej koryto. Miestni ľudia sú z toho zúfalí.

Nájdete tam všetko, čo by sa malo nachádzať v koši, ideálne v tom žltom, určenom na recykláciu plastov. No napriek tomu sa nachádzajú v prírode a to v koryte rieky, kde rozhodne nemajú čo robiť. Smutný pohľad na desivú realitu zažívajú ľudia, ktorí žijú pri rieke Bodva. 

Vrstva plastového odpadu vysoká miestami až pol metra ukazuje, ako si vážime našu prírodu a vodné toky. Ako uvádza portál sme.sk „Toto tu je každý rok. Vždy, keď sa na jar začne topiť sneh a zdvihne sa voda, Bodva splaví všetok plastový odpad rozhádzaný po jej brehoch,“ hovorí Branislav Jánoš zo športového klubu Bodva.Stav bol dokonca ešte horší no dažde čiastočne odplavili odpad preč. Vždy keď sa zdvihne po zime hladina vody, tá so sebou zoberie všetok odpad, ktorý sa nachádza pri brehu. Miestni obyvatelia ukazujú na osadu v Jasove. Ľudia tam žijú pri rieke a s odpadom si zjavne hlavu nelámu.Problematické je aj čistenie, keďže dno je pokryté odpadom a je tak nebezpečné do rieky vôbec vstúpiť. Ľudia hovoria, že by mohlo pomôcť zálohovanie PET fliaš. Takáto legislatívna úprava sa však zatiaľ nekoná. Keďže myslenie ľudí sa asi v najbližších rokoch nezmení, toto by mohla byť asi jediná cesta, ktorá by urýchlene problém mohla vyriešiť. Dovtedy budú niektoré slovenské toky vyzerať takto žalostne.Pozri aj: More vyplavilo na pláž obrovského vorvaňa. Úbohé zviera umrelo na infekciu potom, čo zjedlo 30 kíl plastového odpadu

sme.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)