Foto: reddit.com

O elektrických autonómnych vozidlách sme sa domnievali, že budú pre naše mestá omnoho viac "green," ako klasické vozidlá so spaľovacími motormi.

Facebooková stránka nekŕmte nás odpadom sa nedávno opýtala svojich fanúšikov na názor ohľadom verejnej dopravy. A ako sa dalo čakať, reakcie boli viac než zmiešané a búrlivé. V skutočnosti je táto problematika stále aktuálnejšia. Ľudia bohatnú, áut pribúda. Autobusy, električky aj vlaky sú aj napriek tomu čoraz viac preplnené. Prečo?

Článok pokračuje pod videom ↓

Odpoveď je jednoduchá. Populačná explózia. Tá si vyžaduje riešenia a to najmä z hľadiska prepravy. V prípade, že sa rozhodujete medzi cestou autom a verejnou dopravou, je jasné, čo víťazí. Avšak predtým, ako stavíte na vlastné pohodlie, treba si zvážiť niekoľko faktorov. A tie hovoria jasne. Či už verejná alebo zdieľaná doprava, rozhodne je to lacnejšie.

A keď sa bavíme o verejnej doprave, tá je často rýchlejšia, ako preprava vlastným autom. No aj tak je úplne jasné, že ľudia radšej siahnu po vlastných autách, ktoré si môže zaparkovať priamo pred dom alebo ich v daždi umiestniť do podzemných garáží, a tak sa vyhnúť zrážkam.

Unsplash

Doposiaľ najúčinnejším riešením by však mala byť zdieľaná doprava. Pokiaľ bývate s vašimi kolegami v tesnej blízkosti, mali by ste chodiť do práce jedným autom. A to najčastejšie, ako sa dá. Keby k preprave každý pristupoval takto, bolo by to pre cestujúcich lacnejšie a zároveň by bolo na cestách omnoho menej áut, čo by vyústilo v plynulejšiu premávky. Takéto riešenie by ocenil najmä úsek medzi Bratislavou a Sencom.

V slovenskej náture však niečo ako delenie sa neexistuje. A tak treba hľadať aj ďalšie riešenia. V zahraničí sa čoraz častejšie špekuluje o zdieľanej doprave, ktorá by mohla fungovať vo forme autonómnych vozidiel. V súčasnosti zrejme lepší nápad, ktorý by dopravu vo veľkomestách poľavil, neexistuje. Na naše počudovanie, však Slováci nie sú jediný národ, ktorý sa nerád delí.

Unsplash

Ani Američania nechcú cestovať v skupinách. Nech je tento nápad akokoľvek prelomový a ambiciózny, zrejme sa s úspechom nestretne. Niektorí jedinci dokonca naznačujú, že autonómne vozidlá by mohli byť hotovou skazou. Koniec koncov, kým sa nebavíme o emisiách, auto stále zostáva autom. Či už je elektrické, benzínové alebo dieselové. Prečo by však zdieľané cestovanie malo byť záhubou pre veľkomestá?

Eric Reguly má na to jasnú odpoveď vo svojom článku, Why self-driving cars will kill cities, not save them (Prečo autonómne autá zabijú mestá, namiesto toho, aby ich zachránili). Samozrejme hovorí aj o tom, že ľudia sa zo zdieľanej dopravy netešia. Keby sa ju však aj podarilo presadiť, Eric sa odvoláva na rôzne štúdie, ktoré preukázali, že verejná doprava je pre ľudí zdravšia, ako preprav autom.

Unsplash

Keď sa ľudia prepravujú vlakom alebo autobusom, vždy musia prejsť na zastávku aspoň 300 až 500 metrov. A to sa netýka len vzdialenosti od domova, ale aj od pracoviska či lokalít kam chodíme kvôli voľnočasovým aktivitám. Podľa Regulyho by zdieľaná doprava celkom zabila fungovanie verejnej dopravy. To by malo za následok úpadok zdravia. A preto autonómne vozidlá a ich využitie v zdieľanej doprave bude mať na mestá ďaleko horší dopad, ako klasická preprava.

Stačí malý krok

Yesterday was the World Car Free Day and this is how capable is public transport comparing to private one. from r/europe

Na odľahčenie premávky stačí, ak okrem zdieľania áut jednoducho raz za čas využijete mestskú dopravu, vlak či autobus. Okrem toho, že si oddýchnete, môžete tento čas venovať sebe a svojim aktivitám, ktorým sa pri šoférovaní venovať jednoducho nemôžete. Navyše pomôžete aj našej planéte, keďže emisie z jedného zaplneného autobusu, sú v porovnaní so 40-timi autami, v ktorých sedí iba jeden človek oveľa menšie.

treehugger.com
Uložiť článok

Najnovšie články