Foto: pexels

Z krízy stredného veku si mnohí robia srandu. Kto ju však zažil, vie, že dokáže človeka poriadne potrápiť.

V rámci krízy stredného veku u ľudí dochádza k prehodnocovaniu doterajšieho života. Človek uvažuje nad tým, či to, čo doteraz robil, malo nejaký zmysel a ako pokračovať ďalej. Vedeli ste však, že kríza stredného veku trápi nielen ľudí, ale môže zasiahnuť aj vášho domáceho miláčika?

Aj pes sa vekom mení a prežíva krízu stredného veku

V mnohých veciach sú nám štvornohí domáci miláčikovia oveľa podobnejší, ako by ste si možno mysleli. Štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports zistila, že aj psíkov môže potrápiť kríza stredného veku, kedy zrazu strácajú záujem o nové aktivity a zážitky. Ako píše portál Daily Mail, budapeštianski vedci skúmali správanie 217 borderských kólií vo veku od 6 mesiacov po 15 rokov, pričom 37 psíkov bolo znova otestovaných po 4 rokoch. Výskum ukázal, že približne v čase, keď pes dosiahne vek 3 rokov, zažíva ekvivalent ľudskej krízy stredného veku.

Foto: unsplash

Iste si každý majiteľ domáceho miláčika všimol, že nielen ľudia, ale aj zvieratá sa povahovo líšia a zdá sa, že vekom sa ich povaha mení. Napríklad, po nástupe stredného veku pes už tak intenzívne nevyhľadáva nové zážitky a menia sa aj ďalšie vlastnosti. Napríklad, schopnosť riešiť problémy a hľadať riešenia sa u psa postupne zlepšuje až do veku 6 rokov. V tomto veku sa táto schopnosť postupne ustáli.

Dlhodobé štúdie sú dôležitejšie, ako by ste si možno mysleli

Niektoré vlastnosti sa však nemenia ani časom. Napríklad, ak je pes aktívny, pravdepodobne taký bude aj keď dosiahne vek troch či šiestich rokov (ak je psík zdravý). Ak je psík lenivý, pravdepodobne sa to vekom taktiež príliš meniť nebude. Podobne je to aj v prípade, ak je pes za bežných okolností hanblivý, je málo pravdepodobné, že sa z neho po rokoch zrazu stane nebojácny ľudomil.

Foto: unsplash

Ako v štúdii píše jeden z autorov, Range Friederike, väčšina štúdií, ktoré sa týkajú psov, trvá krátko. Je však dôležité skúmať rôzne aspekty správania sa zvierat nielen z krátkodobého, ale aj z dlhodobého hľadiska. Vďaka tomu im môžeme o niečo lepšie porozumieť a spríjemniť im spolunažívanie v jednej domácnosti s nami. Dlhodobé štúdie navyše umožňujú sledovať nielen všeobecné zmeny, ktoré sa dejú so zvyšujúcim sa vekom. Vedci môžu zároveň sledovať aj individuálne zmeny, ktorými psy prechádzajú.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )