Foto: unsplash.com, pxfuel.com

Verdonský kaňon je často označovaný ako európsky Grand Canyon.

Grand Canyon v americkom štáte Arizona je symbolom ohromujúcej činnosti riek, ktorú môžeme vidieť všade vôkol seba. To, čo sa však podarilo vytvoriť rieke Colorado, láka návštevníkov zo všetkých kútov sveta. Svoju, podstatne menšiu, no porovnateľne krásnu podobu Grand Canyonu má aj Európa. Nachádza sa vo Francúzsku.

Verdonský kaňon, ktorý Francúzi nazývajú Gorges du Verdon si v angličtine vyslúžil názov Grand canyon du Verdon. Podobnosť názvov s veľdielom, ktoré do krajiny vryla rieka Colorado pritom nie je náhodná. Verdonský kaňon patrí k najdlhším a najhlbším na európskom kontinente. A vďaka scenérii Provensálskych Álp a smaragdovo-zelenej vode tiež k tým najkrajším.

Verdonský kaňon, piqsels.com
Verdonský kaňon, unsplash.com

Rovnomenná rieka tvorila Verdonský kaňon milióny rokov. Nachádza sa na hranici Provensálskych a Prímorských Álp v južnom Francúzsku a jeho celková dĺžka dosahuje takmer 25 kilometrov. Steny, ktoré vznikli zarezávaním sa rieky čoraz hlbšie do vápencového podkladu dosahujú v niektorých miestach výšku až 700 metrov. V najužších miestach sú pritom takmer zvislé protistojné skalné zrázy od seba vzdialené len o niečo viac ako 5 metrov.

Verdonský kaňon, pxfuel.com
Verdonský kaňon, piqsels.com

Verdonský kaňon preskúmal ako prvý začiatkom 20. storočia francúzsky geológ Martel. Cesta proti prúdu rieky mala jeho expedícii trvať tri dni. Dnes ju turisti prejdú za pár hodín. Turistický chodník vedúci dnom kaňonu má 14 kilometrovm a pomenovaný je práve po Martelovi. V oblasti, samozrejme, nájdete množstvo ďalších dlhších či kratších turistických trás ako aj cestné komunikácie s mimoriadnymi výhľadmi vedúce po oboch stranách Verdonského kaňonu.

Verdonský kaňon, piqsels.com

Jeden z najkrajších kaňonov Európy láka okrem úchvatných výhľadov aj na smaragdovo-zelenú rieku, ktorá ponúka skvelé podmienky pre rafting či kajaky. Meno Verdun nedostala náhodou. V preklade názov znamená „zelený dar“. Oblasť je navyše pre vysoké a strmé vápencové steny obľúbená aj u horolezcov. Dokonalú prírodnú scenériu dopĺňajú olivové háje a levanduľové políčka tak typické pre Provensálsky región.

Verdonský kaňon, unsplash.com

Verdonský kaňon leží neďaleko Azúrového pobrežia. Aj vďaka tomu patrí k najznámejším a najvyhľadávanejším lokalitám turistov v južnej časti Francúzska. Cesta ku kaňonu potrvá z najznámejších letovísk približne dve hodiny.

poutnik.cz, amusingplanet.com, stoplusjednicka.cz
0
Uložiť článok
Komentovať