Foto: Instagram (mcfaraimowithcheese). Youtube (Complex News)

Čierny aktivista na proteste objal neonacistu.

V dnešnom svete je obrovské množstvo nenávisti. Nemôžeme povedať, že by čo i len jediné percento z nenávistných prejavov bolo opodstatnené. Žiaľ, takí sú ľudia a hlúpe predsudky nie sú výsadou modernej spoločnosti, ale boli tu vždy. Aj napriek obrovskej snahe, ktorú vynakladajú uvedomelí ľudia na boj proti nenávisti, predsudkom, škatuľkovaniu, stereotypom a rasizmu, stále hovoríme o populačnom syndróme, ktorí pravdepodobne z našej spoločnosti neodstránime nikdy. 

Aaron Courtney bol s ďalšími protestujúcimi pred Floridskou univerzitou, kde prednášal notoricky známy americký rasista Richard Spencer. Aaron odrazu prišiel do kontaktu s mužom, ktorý mal na sebe tričko zdobené svastikami, vyholenú hlavu a neveľmi pekný pohľad. Zrejme už tušíte, že išlo o učebnicový príklad neonacistu, ktorý prišiel bojovať do davu afroameričanov za svoju pravdu.

Mužove meno je Randy Furniss. Protestujúci naňho začali kričať a nevyhol sa ani úderom a pľuvancom. Odrazu sa však situácia obrátila celkom iným smerom, akoby ktokoľvek čakal a k mužovi prišiel Aaron. Ten sa rozhodol ukončiť nenávisť a objať ho. Aaron Courtney je 31 ročný futbalový tréner afroamerického pôvodu, ktorý pôsobí na strednej škole v Gainesville. Počas jeho objatia je na zázname počuť, ako na muža kričí: „Prečo ma nenávidíš, chlape?

Odvážny krok, ktorý sa podarilo zachytiť na kameru sa okamžite stal na sociálnych sieťach virálnym. „Mohol som mu ublížiť, no niečo vo mne mi povedalo: Vieš čo? Potrebuje trocha lásky. Možno nikdy nestretol takého Afroameričana.“ povedal Aaron pre New York Daily News. „Je to krok správnym smerom. Jedno objatie pokojne môže zmeniť svet.“ Aaron tiež povedal, že keď dorazil na protest, uvedomil si, že sa môže porozprávať s niekým, kto ho nenávidí a on sa možno konečne dozvie prečo.

Opýtal sa ho: „Prečo ma nenávidíš? Čo je na mne? Je to farbou mojej kože? Mojou históriou? Mojimi vlasmi?“ Aaaron povedal, že muž ho ignoroval a „pozeral sa inde“. Po tom, čo sa ho opýtal ešte zopár otázok, neonacista zo štátu Idaho mu jednoducho odpovedal: „Neviem.

Zrejme nič nie je priamejším dôkazom zbytočnosti nenávisti a hlúposti všetkých ľudí, ktorí sa nechávajú ovplyvniť predsudkami. Pokiaľ sa chceme zbaviť rasizmu, musíme sa zbaviť stereotypov, ktoré nás otupujú. Na túto situáciu poukázal pred rokmi aj herec afroamerického pôvodu, Samuel L. Jackson pri rozhovoru k filmu Divoký Dajngo. Moderátor sa ho chcel opýtať na kontroverziu okolo slovo „neger,“ ktoré bolo vo filme používané dosť frekventovane.

Jackson chcel, aby biely moderátor toto slovo povedal nahlas. Ten samozrejme odmietol, čo vyústilo do Jacksonovho smiechu, ktorý poznamenal: „Táto konverzácia neprebehne, pokým to slovo nepoviete.“ A mal pravdu. Pretože pokým budeme mať pravidlá vzťahujúce sa na rasy a slová, ktoré môže používať jedna skupina ľudí a druhá nie, je len veľmi ťažké tváriť sa, že rasizmus neexistuje.

Pozri aj: Neonacisti a pravicoví extrémisti si dávajú vo veľkom robiť genetické testy. Z ich výsledkov ale vôbec nie sú nadšení

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články