zdroj: HBO

Finálna séria rozdelila fanúšikov na dva tábory. Faktom však zostáva, že v nej bolo viac chýb, než by malo.

Záverečná séria Game of Thrones si získala povesť najočakávanejšieho počinu seriálového sveta. Fanúšikovia mali na tvorcov extrémne vysoké očakávania a tak sa mohlo stať, že po jej zhliadnutí zostali sklamaní. Okrem dejových nezrovnalostí totiž nechýbalo ani niekoľko chýb, ktoré štáb prehliadol a vo výsledku nemali čo robiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľkolepé ukončenie divákmi obľúbeného seriálu nesplnilo všetky divácke očakávania. Portál Rotten Tomatoes uvádza, že 8. séria je najhoršie hodnotená spomedzi všetkých a sklamaný je aj samotný George R. R. Martin, ako uviedol v rozhovore pre Rolling Stone. Dokonca sa vytvorila petícia o jej opätovné nakrútenie, ktorá už takmer naplnila svoj cieľ s milión a pol podpismi.

Unáhlené ukončenie

Najväčším mínusom ukončenia Game of Thrones je určite časová os. Tvorcovia sa totiž rozhodli seriál zavŕšiť skôr, ako si to dej a postavy zaslúžili. Narušili tak perfektne rozohrané konflikty a v niektorých epizódach sa udialo množstvo dôležitých vecí, iba nebolo dostatok času na to, venovať im adekvátnu pozornosť. V záverečnej časti sme sa dozvedeli, ako sa vyvinuli naše obľúbené postavy, no možno by k tomu potrebovali väčší priestor.

Samotný autor knižnej predlohy George R. R. Martin nerozumie, prečo museli tvorcovia seriál tak rýchlo ukončiť. Pre portál Screenrant prezradil, že na adekvátne ukončenie všetkých dejových línií by bolo nutné nakrútiť až trinásť sérií. Game of Thrones sa však definitívne uzavrel ôsmou a možno aj preto je viacero fanúšikov sklamaných. Ľudí na internete však najviac pobúrili detaily, ktoré pri natáčaní a postprodukcii unikli a rozhodli sa na ne jasne upozorniť. Pozrime sa na najväčšie chyby, ktoré si tvorcovia pri uvedení častí nevšimli.

Chyba hneď v prvej epizóde

Jednotlivé, na seba nadväzujúce zábery nemusia byť v skutočnosti nakrútené chronologicky. Stáva sa, že jedna scéna sa natáča aj niekoľko dní, prípadne je v niektorých prípadoch nutné dotočiť záber dodatočne. Kvôli tomu však vznikajú chyby, ktoré častokrát uniknú aj tvorcom pri náročnej postprodukcii. Je to ešte náročnejšie v prípade, že ide o rekvizity či zložité kostýmy. Hneď v úvode finále sme mohli vidieť, ako má Daenerys, na dvoch za sebou idúcich záberoch parochňu upravenú iným spôsobom. Možno si poviete, že je to maličkosť, no pri seriáli takýchto rozmerov by sa to nemalo stávať.

Obe ruky Jaime Lannistera

Brat a zároveň milenec nekompromisnej Cersei, prišiel o svoju pravú ruku už počas tretej série. Namiesto nej mal zlatú náhradu, ktorú sme mohli vidieť v ostatných častiach. V predposlednej časti ôsmej série však pri úprimnej scéne s Cersei tvorcovia na tento detail pozabudli, no dôslední fanúšikovia si ho všimli a okamžite na chybu upozornili.

Starbucks si zarobil, neprávom

Okamžite po premiére štvrtej časti sa internetom masívne začalo rozširovať spojenie Game of Thrones s najväčším obchodným reťazcom kaviarní na svete, Starbucks. V scéne, kedy vidíme Daenerys sedieť pri stole a obdivne sa pozerať na Jona, rozpútala vo virtuálnom svete peklo. Pred ňou bol totiž položený pohár, ktorý do záberu nepatril. Zo začiatku sa jeho pôvod pripisoval kávovému gigantovi Starbucks, ktorý si vďaka tejto reklame pripísal na svoj účet neuveriteľných 2,3 miliardy dolárov. Ukázalo sa však, že v skutočnosti išlo o pohár s čajom ktorý pochádzal z oveľa menšej spoločnosti z Írska. Tvorcovia sa postarali o to, aby chybu čo najrýchlejšie z časti digitálne odstránili.

Problém s rekvizitami

Horiace sviečky predstavujú pre filmárov obrovský problém. Pri dotváraní atmosféry sú však nenahraditeľné a preto tak často používané. Keďže však natáčanie trvá dlho, môže sa stať, že sa pri striedaní scén ich veľkosť až nápadne mení. Presne to sme mohli vidieť v štvrtej epizóde. Na jednom zábere je jedna zo sviečok pred Daenerys je o čosi viac zhorená ako ostatné, na ďalšom, keď Daenerys vstáva a pripíja si ju však môžeme vidieť väčšiu. Diskutabilná bola aj ceruzka, ktorú držala Daenerys v ruke. Podľa niektorých divákov tam totiž nemala čo robiť.

Zmenený King’s Landing

Na konci štvrtej epizódy sme mohli vidieť, ako Daenerys spolu so svojou armádou prichádza do prístavného mesta, pred ktorým na nich čaká ozbrojená Cersei spolu s Missandei, ktorú sa jej podarilo zajať. Pozornému fanúšikovi však nemohlo uniknúť, že miesto, na ktorom sa scéna nakrúcala v porovnaním s predchádzajúcimi vôbec nesedí. Podľa Georga R. R. Martina je King’s Landing obklopený kopcami a zalesnenými plochami. Týmto popisom sa tvorcovia inšpirovali a verne ho zachovali. Až do tejto jednej časti, v ktorej to vyzeralo, že je postavený na prázdnej pustatine. V nasledujúcich častiach bol znova zobrazený tak, ako predtým. Nešlo teda o chybu tvorcov, iba sa toto prostredie z nejakého dôvodu rozhodli prispôsobiť časti.

[SPOILERS] What happened to Kings Landing? from r/gameofthrones

Plasty sú všade. Aj vo veľkom finále

Ani posledná šiesta časť sa nezaobišla bez menších prešľapov. Pozornému oku nemohla ani zďaleka uniknúť plastová fľaša, ktorú mal Sam Tarly položenú vedľa nohy, keď sa rozhodovalo o osude Tyriona, Jona, ale aj o tom, kto si napokon naozaj zasadne na trón. Niektorých fanúšikov to rozhorčilo a práve na chybu v takejto zásadnej scéne upozornili na sociálnych sieťach.

harpersbazaar.com

Uložiť článok

Najnovšie články