Foto: rarehistoricalphotos

katka / / Svet
Pozrite si, ako vyzerali ikonické Niagarské vodopády bez vody.

Počas leta a jesene v roku 1969 by ste známe americké Niagarské vodopády spoznali asi len ťažko. Vládna agentúra U.S. Army Corps of Engineers tam po dobu šiestich mesiacov vykonávala geologický výskum, pretože sa obávali, že dochádza k erózii pôdy, a teda k destabilizácii celých vodopádov. 

Niagarské vodopády sa nachádzajú na hranici medzi Spojenými štátmi a Kanadou. Ide v podstate o trojicu vodopádov – HorseshoeAmericanBridal Veil. Vodopád Horseshoe (Konská podkova) leží najmä na kanadskej strane, vodopád American (Americký vodopád) leží len na americkej a sú oddelené ostrovom Goat Island. Menší vodopád Bridal Veil (Nevestin závoj) je tiež na americkej strane a od zvyšných ho delí Luna Island.

rarehistoricalphotos
rarehistoricalphotos

Na to, aby vedci dokázali odkloniť tok vody na rieke Niagara, museli postaviť 180 metrov dlhú priehradu, čím zamedzili priemernému prietoku vody 6000 metrov kubických za sekundu. Priehradu tvorilo takmer 28-tisíc ton kameňov a po 12-tisícoch rokov tok vodopádov úplne zastavili. Zatiaľ čo sa všetka voda valila na vodopády Horseshoe, inžinieri mohli preskúmať celé riečisko a mechanicky vyplnili a posilnili možné poškodenia, ktoré našli. Ak by to nespravili, vodopád American by mohol úplne zmiznúť.

rarehistoricalphotos

Po celý čas, kedy vedci spevňovali vodopád, sa mohli prísť turisti pozrieť, ako vyzerajú ikonické vodopády bez vody, pretože asi šesť metrov od kraju vodopádu bol nainštalovaný vyhliadkový most. Počas čistenia však na dne rieky našli aj dve mŕtve telá – muža, ktorý do vodopádov skočil a neznámu ženu.

rarehistoricalphotos
rarehistoricalphotos

Pôvodný plán z roku 1954, ktorého cieľom bolo odstrániť obrovské množstvo sutín, nakoniec nebol realizovaný, pretože cena bola privysoká. Našťastie, po dôkladnej oprave vodopádu sa v novembri 1969 tok rieky znova spustil. Dnes je erózia vodopádu odhadovaná na 7 až 10 centimetrov za 10 rokov, pričom kedysi to bolo 7 centimetrov za jediný rok.

pixabay

Pozri aj: 10+ fotografií ľudí, ktorí zažili niektoré situácie po prvýkrát vo svojich životoch

rarehistoricalphotos.com
0
Komentovať (0)