Európska únia navrhla vyslanie misie na kontrolu ropovodu Družba na území Ukrajiny a čaká na odpoveď Kyjeva. Vo štvrtok to oznámila hovorkyňa Európskej komisie Anna-Kaisa Itkonenová na tlačovej konferencii v Bruseli, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
„V tejto otázke vedieme intenzívne rokovania a sme v kontakte s Ukrajinou, a to už niekoľko týždňov, ako aj s členskými štátmi, ktorých sa táto otázka najviac týka,“ poznamenala hovorkyňa.
Ropa z Ruska neprúdi cez ropovod Družba do Maďarska a Slovenska od 27. januára. Podľa Ukrajiny ho poškodil ruský útok na zariadenie v meste Brody v Ľvovskej oblasti. Premiéri Maďarska Viktor Orbán a Slovenska Robert Fico vinia Kyjev z politického vydierania a tvrdia, že ropovod poškodený nie je. Ukrajina to odmieta.

Podľa Blanára prebieha diskusia
Maďarsko v stredu informovalo, že na Ukrajinu vyslalo delegáciu na rokovanie o ropovode. Podľa Kyjeva však táto skupina nemá žiadny oficiálny štatút. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu večer vyhlásil, že o príchode maďarskej delegácie nevedel. Podľa jeho slov mu ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že na Ukrajinu pricestovala skupina ľudí z Maďarska, ktorých cesta bola označená za súkromnú.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár vo štvrtok prezradil, že medzi maďarskou a slovenskou stranou prebiehala diskusia o účasti na inšpekcii poškodeného ropovodu Družba. Poukázal na to, že Maďarsko sa rozhodlo uskutočniť svoju návštevu skôr, než pôvodne plánovalo.
Blanár zdôraznil, že Slovensko požiadalo ukrajinskú stranu, aby umožnila vykonať inšpekciu. „Rovnako to bolo aj z úrovne Európskej únie, kde priamo zastúpenie Európskej únie v Kyjeve požiadalo ukrajinskú stranu, aby sme mohli urobiť inšpekciu za účasti aj európskych expertov, čo ukrajinská strana doteraz odmieta,“ dodal.
Mirka odišla z práce a presťahovala sa na Lombok: Jedlo v reštaurácii ma stojí 1 euro, riešim menej zbytočností
Naša redaktorka spala v izbe s cudzími ľuďmi za 15,60 eura na noc. Ako budú 1. a 8. mája otvorené obchody?
Bolo to ako zhodenie 40 atómových bômb: Havária v Černobyli patrí k najtragickejším udalostiam v dejinách
Nezomreli okamžite, hlavy žili ďalej aj bez tela. Popravy gilotínou boli vo Francúzsku bežné aj pred desiatkami rokov
Tvrdil, že situáciu v Černobyli má pod kontrolou. Riaditeľa elektrárne potom odsúdili na 10 rokov v pracovnom tábore
Muž, ktorý vychoval Al Caponeho: Mafiánsky bos Johnny Torrio naháňal strach aj Mussolinimu, zomrel pri holení
Psychiater o reklame na alkohol: Už nejde o vrcholovú športovkyňu. Týmto krokom sa stiera aj to pozitívne, čo reprezentovala











Nahlásiť chybu v článku