Vo Vatikáne dnes druhým dňom pokračuje konkláve.
V stredu večer kardináli nového pápeža nezvolili a z komína Sixtínskej kaplnky sa vzniesol čierny dym. Dnes sa stretávajú opäť – do kaplnky vstúpili o 9:15 ráno. Naplánované sú štyri kolá hlasovania – dve dopoludnia a dve popoludní. V každom z nich sa môže rozhodnúť o novom nástupcovi pápeža Františka.
Na biely dym čaká celý svet
Prípadné výsledky voľby možno očakávať po 10:30 a následne po 12:00. Ak by ani dnešok nepriniesol meno nového pápeža, konkláve bude pokračovať ďalšími kolami.
Ak sa 267. pápeža nepodarí zvoliť dopoludnia, kardináli sa do Sixtínskej kaplnky vrátia aj popoludní. Dym z komína by v tom prípade mohol vystúpiť po 17:30, prípadne po 19:00.
Ide však len o orientačné časy – v prvý deň konkláve sa dym objavil až okolo 21:00.
Po prvej dopoludňajšej a prvej popoludňajšej voľbe sa dym z komína ukáže len v prípade úspešného hlasovania, teda ak bude biely. Po druhej voľbe, naplánovanej zhruba na 12:00 a 19:00, sa dym objaví vždy – biely, alebo čierny.
Na zvolenie nového pápeža je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov. Zo 133 kardinálov musí za jedného kandidáta zahlasovať najmenej 89.
Nahlásiť chybu v článku