Depresiou trpí v dnešnej dobe čoraz viac ľudí. V rýchlom svete, kde má každý kopu nezmyselných povinností, sa tomu ani nemôžeme čudovať. Pre tých, čo si dodnes mysleli (a vo svete je ich mnoho), že depresia je iba „nálada“, prináša najnovší výskum ľudského mozgu nepríjemné zistenie. Nie, títo ľudia nemali pravdu. Vďaka prístroju MRI a viac ako 900 skúmaných ľudských mozgov už vieme, kde v ľudskej hlave je „rodisko“ depresie.
Vedci sa vo svojom výskume pozreli na mozgy viac ako 900 ľudí. Využili na to prístroj MRI, teda magnetickú rezonanciu. Vo svojom výskume zistili, že pocit straty zmyslu existencie a zníženého sebavedomia úzko súvisií s fungovaním orbitofrontálnej kôry. Tá riadi procesy usudzovania a rozhodovania.

Jianfeng Feng, psychiater, pracujúci na univerzite vo anglickom Coventry a univerzite v Šanghaji, ktorý bol jednou z vedúcich osobností výskumu, sa o jeho výsledkoch vyjadril nasledovne. „Zistenia spolu s veľkým množstvom dát, ku ktorým sme sa dostali, nám umožňujú presne lokalizovať korene depresie v ľudskom mozgu a môžeme tak dospieť k novým liečebným postupom v boji proti tejto hroznej chorobe.“

Feng pre svoj výskum zhromaždil 909 ľudí, z ktorých 421 trpelo klinickou depresiou a zvyšných 488 tvorilo iba kontrolnú a porovnávaciu skupinu. Skeny z MRI ukázali, že depresia má korene v čelnom laloku v časti, nazývajúcu sa orbitofrontálna kôra, ktorá sa delí na mediálnu a laterálnu. Mediálna časť sa okamžite aktivizuje pri našom dobrom pocite, keď vykonáme niečo, s čím sme spokojní, alebo keď nás niekto pochváli. Výskum však ukázal, že ľudia, ktorí trpia depresiami, majú túto časť mozgu horšie prepojenú s hipokampom, teda centrom pamäti.

Aj keď to ešte nie je celkom isté, vedci si myslia, že ľudia s depresiami majú teda problém s mozgom, a to taký, že si nevedia tak ľahko a často spomenúť na šťastné pocity a spomienky. Ich prepojenie s laterárnou časťou orbitofrontálnej kôry, ktorá naopak pokrýva negatívne spomienky a pocity, je oveľa silnejšie ako u iných ľudí. Ľudia s depresiou teda prežívajú negatívne stimuly oveľa intenzívnejšie a na tie pozitívne si pamätajú menej.

Tento výskum teda odhalil miesto, kde depresia v ľudskom mozgu vzniká a dokázal, že depresia nie je len „zlá nálada“, ale ide o skutočnú chorobu, ktorú určite netreba brať na ľahkú váhu.
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi












Nahlásiť chybu v článku