Kedy sa prípadná schôdzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom uskutoční, bude do veľkej miery závisieť od toho, či sa podarí dosiahnuť nejaký pokrok v otázke ukončenia vojny na Ukrajine. Povedal to vo štvrtok šéf americkej diplomacie Marco Rubio.
V rozhovore s novinárkou Catherine Herridgeovou, odvysielanom na sieti X, Rubio tiež prezradil, že Trump je na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého označil za diktátora, veľmi nazlostený, píše TASR podľa agentúry Reuters.
Rubio v utorok viedol americkú delegáciu na rokovaniach s ruskými predstaviteľmi v Saudskej Arábii. V rozhovore povedal, že ruskej strane tlmočil, že stretnutie Trumpa a Putina sa uskutoční, až keď bude jasné, čo bude jeho obsahom. Trump v utorok naznačil, že sa s Putinom pravdepodobne stretne do konca februára. Americký minister povedal, že o načasovaní schôdzky lídrov nevie, šéf Bieleho domu však podľa neho chce zistiť, či má Rusko skutočne záujem o mier.
Trump sa hnevá na Zelenského
„Jediný spôsob je otestovať ich, v podstate ich osloviť a povedať: ‚Dobre, myslíte to s ukončením vojny vážne? A ak áno, aké sú vaše požiadavky? Líšia sa vaše verejné požiadavky a vaše súkromné požiadavky?“ priblížil Rubio. Delegácie v Rijáde sa podľa neho dohodli iba na tom, že budú „hovoriť o mieri“.
„To, čo ponúknu, v čom sú ochotní ustúpiť, čo sú ochotní zvážiť, rozhodne o tom, či to s mierom myslia vážne alebo nie. V tomto štádiu však ešte nie sme,“ dodal minister.
Na rokovania v Saudskej Arábii neboli prizvaní európski ani ukrajinskí predstavitelia, čo u nich vyvolalo obavy, že budú vyradení z akýchkoľvek mierových rokovaní. Rubio však tvrdí, že Spojené štáty konzultovali so všetkými.
V rozhovore s novinárkou sa vyjadril aj k prehlbujúcej sa roztržke medzi Trumpom a Zelenským. Trump v stredu nazval Zelenského „diktátorom bez volieb“ po tom, ako ukrajinský líder povedal, že americký prezident žije v ruskom „dezinformačnom priestore“. Zelenskyj takto reagoval na Trumpov výrok, ktorým naznačil, že za vojnu môže Ukrajina.
„Prezident Trump je na prezidenta Zelenského veľmi nahnevaný. Záleží nám na (Ukrajine), pretože to má dôsledky pre našich spojencov a v konečnom dôsledku pre celý svet. Mala by tu byť istá miera vďačnosti,“ domnieva sa Rubio.
Nastúpili do lietadla, po chvíli boli mŕtvi. Letecká katastrofa tímu Manchester United patrí medzi najhoršie v histórii
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne









Nahlásiť chybu v článku