Mnohé európske štáty vrátane Slovenska majú vo svojej histórii typické pochúťky, ktoré nezmazateľne patria k ich identite. Naši západní susedia z Rakúska viac ako 100 rokov vyrábali ikonické Mozartove gule. Dialo sa tak v továrni Salzburg Chocolate, ktorá je však v týchto dňoch už takpovediac minulosťou.
Prvotné správy o tom, že sa výroba zastaví, internet obleteli približne pred šiestimi mesiacmi. Dôvodom boli finančné problémy spoločnosti, ktoré nevyriešila ani skupina KEX. Tá závod prebrala ešte v roku 2022. Ako uvádza portál oe24.at, výroba obľúbenej pochúťky sa už v týchto dňoch definitívne skončila a výrobnú továreň opustili poslední zamestnanci. Ich budúcnosť je, podobne ako budúcnosť Mozartových gulí, neistá.
Situáciu kritizovali aj miestne odbory, nakoľko sa podľa nich dostatočne nevyriešila otázka prepustených pracovníkov. V poslednej vlne ich bolo približne 60. Firma už medzitým začala s predajom majetku, do ktorého patrili aj rôzne výrobné stroje, ktoré nájdu nové uplatnenie naprieč viacerými štátmi. „Našli sme asi 30 rôznych kupcov; stroje sa predávajú v Európe, aj mimo Európy, až po Egypt a Maurícius,“ uviedol v piatok generálny riaditeľ spoločnosti.
Čo bude so samotnou budovou niekdajšej „čokoládovej“ fabriky, zatiaľ známe nie je, rokovania podľa dostupných správ stále prebiehajú. Z pôvodnej štruktúry funguje ešte takzvaný továrenský predaj produktov, ktorý vypredáva zvyšné zásoby. Podľa kompetentných je záujem verejnosti vysoký a predpokladá sa, že vypredané sklady by mohla spoločnosť ohlásiť už v priebehu tohto týždňa.
Ako ďalej informoval portál tvnoviny.sk, značka Mozartkugeln, známa pod názvom Mirabell, patrí americkému koncernu Mondelez, ktorý chce vo výrobe pokračovať aj po páde tradičnej továrne. „Po dôkladnom preskúmaní našich kapacít sme v európskej sieti našli riešenie, ktoré umožní pokračovanie produkcie,“ uviedol rakúsky manažment spoločnosti. Špekuluje sa, že by výroba mohla ostať v regióne strednej Európy. Najčastejšie sa spomínajú štáty ako Česká republika a Poľsko.
Bola som na „českom Hyroxe“: Za 57 minút som zaplatila 97 eur. Užila som si to, jedna disciplína ma potrápila
Peter Bárdy v 1 na 1: Fico dal objednávku na nájdenie všetkého proti Šimečkovcom. Chce prekryť Očistec
Nikola radí, ako si užiť lacnú letnú dovolenku v Španielsku: Môžete ušetriť stovky eur, pozor na podvody
Zamestnancov aj firmy čakajú zmeny: Jedna skupina si v práci môže prilepšiť, pozrite sa, či sa to týka aj vás
Z maternice vyťahovala plod špinavými prstami, novorodencom lámala väzy: Gynekologička pomohla stovkám žien
Psychologička prehovorila o prípade učiteľky v Nitre. Obkladač Vladislav o trende, ktorý Slováci oľutujú
Jiří vlastní 200-ročnú romantickú vilu v Toskánsku: Susedia nás hneď prijali, s kúpou domu vám tu všetci pomôžu












Nahlásiť chybu v článku