Nedávny výskum sa zameral na tento fenomén a zisťoval, čo za ním vlastne stojí. Výsledky výskumu poukazujú na to, že keď vám v aute býva zle a máte nevoľnosť, váš organizmus a mozog v podstate pracujú tak, ako by mali.
V prípade, že cestovnými nevoľnosťami trpíte opakovane, prečítajte si náš článok o tom, ako sa zbaviť týchto nepríjemných cestovných stavov.
Výskum totižto zistil, že keď je vám v dopravnom prostriedku zle, tak si váš mozog myslí, že ste boli otrávení. A všetci dobre vieme, že zvracanie je najjednoduchší spôsob, ako sa organizmus dokáže zbaviť otravy.

Prečo si ale to ale mozog myslí? Odborníci zistili, že nevoľnosť vzniká preto, lebo mozog dostáva rozporuplné informácie. Keď cestujeme, zvyčajne sme v pokoji, sedíme a oddychujeme, takže mozog dostáva signály, že sme v pokojovom režime.
Avšak v rovnakej dobe mozog dostáva aj iné informácie, napríklad o pohybe vpred. Toto mozgu oznamuje naše stredné ucho, ktoré je okrem iného zodpovedné aj za správnu rovnováhu. Tekutina v strednom uchu sa nakláňa a senzory vyhodnocujú, že sa pohybujeme, a to pomerne veľkou rýchlosťou, no na druhej strane mozog vie, že ste v pokojovom režime. Tieto zmiešané a nejasné správy potom mozog potrebuje nejako vyhodnotiť.

Vyhodnotenie sa deje v časti mozgu nazvanej Thalamus, ktorý tieto protichodné informácie vyhodnotí tak, že organizmus bol otrávený, keďže je nemožné, aby sme boli v pokoji a pritom sa hýbali. A to je dôvod, prečo niekedy musí šofér zastaviť auto na krajnici, aby sa mozog niektorého člena posádky mohol s týmto zmätkom vyrovnať po svojom. Síce sme mnohí naučení na cestu autom či inými dopravnými prostriedkami už od mala, pre evolúciu je to veľmi krátka doba, aby sme sa plne dokázali tomuto štýlu prepravy adaptovať.
No nie každému býva v aute nevoľno. Šoférovi takmer nikdy nebýva zle a je to práve preto, že riadi auto a jeho mozog sa sústredí na desiatky podnetov a signálov, čo znamená že v pokojom režime rozhodne nie je. Ostatným cestujúcim môže pomôcť napríklad pozeranie sa z okna von. To mozgu napovedá, že organizmus je predsa len v pohybe, a že všetko je v poriadku. Na druhej strane, napríklad také čítanie všetko zhoršuje, keďže to organizmus len utvrdzuje v tom, že ste v pokojovom režime. Samozrejme, ani to nemusí platiť. Sú ľudia, ktorí môžu v aute čítať knihu dlhé hodiny a zle im nepríde. To len poukazuje na to, akí sme medzi sebou odlišní.

Vedci tiež zistili, že mnohí z cestovateľských nevoľností jednoducho vyrastieme. Náš mozog sa časom prispôsobí týmto zmätočným stavom a už ich nebude vyhodnocovať ako otravu. To potom znamená skutočne nerušenú a pohodovú cestu. A ak náhodou nie, stále existujú viaceré lieky, ktoré dokážu tieto nepríjemné stavy potlačiť a vaša cesta bude s nimi aspoň trochu viac znesiteľnejšia.
interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze. Ak sa chystáte cestovať, vieme, na čo si dať pozor
Práca, ktorá vás kedysi bavila, vás dnes ničí: Expertka vysvetlila, prečo sa vyhorenie začína nenápadne a pomaly
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú













Nahlásiť chybu v článku